20 % zľava na modely RMT s kódom RMT20. Vyberajte si »

Recenzia dronu Syma X30

Syma X30 je voľnočasový RC dron, ktorý je určený predovšetkým pre začiatočníkov a mierne pokročilých letcov. Pretože tento dron je jedným z najpopulárnejších vo svojej kategórii, prinášame vám podrobnú recenziu, v ktorej rozoberieme vlastnosti modelu Syma X30, jeho klady, zápory a dron na záver celkovo zhodnotíme.


Dron Syma X30

Skvelý pomer ceny a výkonu

Drony Syma, okrem ďalších RC produktov, patria medzi jedny z najobľúbenejších hobby dronov na svete. Značka Syma v posledných niekoľkých rokoch dosahuje obrovský progres v technológiách výroby a vďaka tomu dodáva na trh drony so skvelým pomerom ceny a výkonu. Pokiaľ vyberáte lacnejší hobby dron, ktorý toho veľa dokáže, potom je dron Syma tou správnou voľbou. Drony Syma sa navyše pýšia titulom najpredávanejšej značky dronov v ČR.

Čo dokáže Dron Syma X30?

Podľa informácie výrobcu je dron vybavený mnohými funkciami: GPS systémom, optickou stabilizáciou pozície, dvomi kamerami, z ktorých jednu môžete ovládať pomocou vysielača aj za letu, bezkefovými motormi, sklopnými ramenami, ovládaním gestami a mnohým ďalším, čo si v priebehu článku detailne priblížime.


Dron Syma X30

Otvárame balenie

Balenie samotné je rozdelené do dvoch častí. V jednej nájdeme nabíjačku, akumulátor, náhradné rotorové listy a kryty vrtúľ. V druhej samotný dron spoločne s vysielačom a manuálom. Všetko vybaľujeme a dávame nabíjať, aby sme sa mohli čo najskôr pozrieť do vzduchu. Výhodou je tu predovšetkým vysielač s integrovanou batériou, takže máme o starosť menej, pretože pri sebe nemusíme nosiť ceruzkové batérie.

Čo sa týka konštrukcie dronu, tá na prvý dojem nevyzerá nijako pevne, ale opak je pravdou. Vysielač aj model sú z odolných materiálov, vďaka ktorým si poradia s mnohými kolíziami. Odporúčame sa, samozrejme, nárazom vyhýbať, pretože zvlášť rotory sú na nárazy do prekážok v prípade všetkých vrtuľových modelov alebo dronov pomerne náchylné.


Dron Syma X30 v letu

A letíme

Všetko máme nabité, do smartfónu sťahujeme aplikáciu Syma Air a vyrážame von. Zapíname vysielač a dron, ktoré spárujeme a pomocou spomínanej aplikácie sa k dronu X30 pripojíme a chytáme obraz. Všetko je pripravené, takže môžeme pridať plyn a vzlietnuť.

Vo vzduchu ako doma

Po oblohe sa model pohybuje naozaj ľahko a presne počúva pokyny vysielača. Vďaka GPS systému a optickej stabilizácii pozície (funkcia Optical flow) sa mu celkom darí držať svoju polohu a „visieť“ tak na mieste. Zásluhou týchto vlastností sa X30 dokáže automaticky vrátiť na miesto svojho vzletu (Home-return), obkrúžiť zvolený objekt (circle flight ) či zvolený objekt sledovať.


Vysielač pre dron Syma X30

Z jeho ďalších funkcií určite príde vhod ovládanie gestami, keď pomocou predurčených gest ruky môžete dronu zadávať jednoduché pokyny, ako je vyhotovenie fotografie či natočenie videa. Ďalej je tu možnosť naplánovania letu (Waypoint flight), keď nastavíte jednotlivé body, ktorými dron následne preletí, a tiež funkcia nakreslenia trasy (Flight plan), keď na telefóne nakreslíte trasu letu a dron ju vykoná.

Spomenúť tiež musíme aj funkciu štart/pristátie jedným tlačidlom, keď sa buď dron po aktivovaní tejto funkcie vznesie cca do 1,5-metrovej výšky, alebo, v prípade letu, pristane na zemi. „Klasikou“ je headless režim či automatické pristátie pri nízkom napätí akumulátora.


Vysielač pre dron Syma X30


Pretože s dronom lietame prvýkrát, máme ho nastavený v začiatočníckom režime, keď je obmedzená jeho rýchlosť a výchylky. S tým sa spája aj možnosť nastaviť si virtuálny „ohradník“, za ktorý sa dron nedostane, a to v rádiuse 30 alebo 100 metrov.

Pretože je ovládanie naozaj jednoduché, dlho stlačíme a podržíme pravý joystick, a tým prepíname do režimu pre pokročilých pilotov. Dron je zrazu oveľa rýchlejší, má aj väčšie výchylky, ľahká ovládateľnosť je však stále zachovaná, takže sa nemusíme báť toho, že by dron skončil na „kúsky“.

A čo kamera?

Hlavnou funkciou dvoch kamier je predovšetkým optická stabilizácia a možnosť mať živý prenos z dronu, takže aj o niečo lepší prehľad, kde sa dron nachádza, čo má vplyv aj na samotú ovládateľnosť. Spodná kamera má rozlíšenie FHD a predná kamera 4K, pri ktorej je navyše možnosť horizontálneho ovládania počas letu. Kvalita videa vzhľadom na nižšiu hodnotu Mpx a dátového toku je priamo úmerná cene dronu.

Profesionálne videozábery z dronu Syma X30 pravdepodobne nevykúzlite, ale pre deti a menej náročných používateľov je kvalita dostačujúca. Čo sa však týka fotografií, tie dron za dobrého svetla dokáže zachytiť v uspokojujúcej kvalite. Záznamy sa ukladajú na pamäťovú kartu vloženú do dronu.


Podvozok dronu Syma X30

Technická špecifikácia

Hoci výrobca uvádza výdrž až 27 letových minút, skutočnosť je o niečo kratšia. Aj preto je vhodné mať pri sebe ďalší akumulátor(y), ktorý čas prevádzky dokáže predĺžiť a ktorý máme v ponuke. Výmena akumulátora za iný je otázka niekoľkých sekúnd. Výhodou je kompaktnosť dronu, a teda štyri zložiteľné ramená, vysielač na frekvencii 2,4 GHz s dosahom okolo 350 metrov a dosah prenosu obrazu, ktorý je okolo 300 metrov.

Zložený dron Syma X30

Po lete

S modelom sme nalietali niečo cez hodinu čistého času. Dron skvele reagoval na pokyny vysielača, takže manipulácia s ním bola skutočne jednoduchá. Vyskúšali sme aj jeho funkcie, ktoré sú na dron tejto kategórie nadštandardné a zároveň veľmi dobre fungujú. Dron si poradí aj so silnejším vetrom a ovládateľnosť sa nijako nezhorší ani v prípade, že sa nachádzate na mieste, kde dochádza k rušeniu signálu GPS.

Čo nás potešilo je cena, ovládateľnosť, letové vlastnosti a odolnosť. Malé mínus dávame občasnému výpadku signálu GPS (skôr chyba prostredia, než dronu) a času letu.

Záver

Dron Syma X30 je aktuálne tou najlepšou voľbou vo svojej cenovej kategórii. Má veľa nadštandardných funkcií, je ľahko ovládateľný, skladný a odolný. Pokiaľ teda premýšľate o svojom prvom vonkajšom hobby drone, Syma X30 je tu práve pre vás.


Autor článku: Samuel Dufek

23. mája 2023

Prečo nakupovať u RCprofi