Ako vybrať dron

Vyberáte sebe alebo niekomu blízkemu dron? Neviete, ako správne vybrať zo širokej ponuky na trhu? Práve pre vás je určený tento článok. Poradíme vám, akými pravidlami sa riadiť, na čo sa zamerať a čo nezabudnúť pri výbere dronu. Výber dronu potom bude hračka a zaobstaráte dron presne podľa vašich predstáv.

AK RIEŠITE OTÁZKU, AKO VYBRAŤ DRON, ZAMYSLITE SA ...
1. ... Chcem dron s kamerou alebo bez kamery?

Najdôležitejší a najzákladnejší parameter výberu dronu. Musíte si uvedomiť, či chcete s dronom iba lietať, alebo či budete chcieť aj natáčať. Drony sú rozradené do nasledujúcich kategórií.

  • Drony bez kamery

Ako už názov napovedá, jedná sa o drony bez kamery. Tieto drony sú určené pre klasické lietanie a dajú sa chápať ako náhrada za RC vrtuľníky. Väčšina z týchto dronov dokáže "flip" - vertikálny obrat o 360°, takže si s nimi užijete veľa zábavy. K niektorým typom je možné pripevniť svoju vlastnú outdoorovú kameru.
Tip RCprofi: Rayline Spider R10

  • Drony s kamerou

Ide o drony, ktoré majú už v základe pripevnenú kameru. Kamera má v sebe slot na micro SD kartu, na ktorú ukladá videá a fotky. Natáčanie a fotenie ovládate pomocou vysielača (ovládanie dronu). Tento typ dronov nemá prenos online videa do mobilu, tabletu alebo na špeciálnu obrazovku. Nevidíte tak, čo natáčate alebo fotíte.
Tip RCprofi: Syma X5CS

  • Drony s online prenosom

Dron z tejto kategórie prenáša obraz online do mobilného telefónu alebo tabletu. Presne tak vidíte, čo natáčate. U niektorých typov spúšťate natáčanie a fotenie pomocou vysielača, u niektorých pomocou mobilného telefónu/tabletu. U väčšiny dronov prenos obrazu funguje tak, že si stiahnete príslušnú aplikáciu, viď manuál. Dron po zapnutí vytvorí vlastnú wifi. K tejto wifi sa mobilom pripojíte, spustíte aplikáciu a už vidíte, čo kamera natáča. Drahšie typy dronov (v rádoch desať tisícov) majú špeciálne datalinky pre prenos obrazu. Dosiahnu tak väčšieho dosahu prenosu obrazu.
Tip RCprofi: Syma X5CSW
2. ... Pre koho vyberám dron?

Je nutné si ujasniť, kto bude dron pilotovať. Všeobecne môžeme povedať, že ovládanie dronu je veľmi jednoduché a zvládne ho v podstate každý. Avšak pri výbere drahších dronov treba ku skúsenostiam pilota prihliadnuť.

  • Začiatočník dieťa

Deti sú v ovládaní modelov veľmi zručné a dokážu ovládať dron už od útleho veku. Z našich skúseností môžeme napísať od piatich rokov. Ale pozor, je nutné pri takto malých deťoch dodržiavať dohľad dospelej osoby nad lietaním!
Tip RCprofi: Honor X13

  • Začiatočník dospelý

Pokiaľ bude dron riadiť dospelý začiatočník, tak nemáte v podstate žiadne obmedzenia výberu. Drony sa veľmi ľahko ovládajú, takže dospelák sa s dronom naučí fungovať po pár vzlietnutí. Pri prvých pokusoch musí byť samozrejme opatrný. U detí to trvá dlhšiu dobu. Ale existujú výnimky. :-)
Tip RCprofi: Koome K800 wifi

  • Pokročilý dospelý / dieťa

Užívateľ, ktorý má už skúsenosti s dronmi, RC vrtuľníkmi alebo RC lietadlami, nemá vôbec žiadny problém s pilotážou. Teda pri výbere na tento parameter nemusíte vôbec prihliadať.
Tip RCprofi: DJI Phantom 3 Professional3. ... V akej sa pohybovať cenovej relácii?

U dronov platí ďaleko viac než u iných RC modelov pravidlo, že každá stokorunáčka alebo tisíckorunáčka navyše má obrovský vplyv na technickú vybavenosť dronu. Rozdelili sme ich preto do nasledujúcich kategórií.

  • Drony do 100 €

V tejto cenovej kategórii je široký výber dronov bez kamery a dostaneme sem aj niekoľko typov dronov s kamerou. Drony do 2 tisíc sú žiadané pre deti a dospelých začiatočníkov, ktorí si chcú vyskúšať, či ich lietanie s dronom bude baviť.
Tip RCprofi: Syma X5C

  • Drony do 200 €

Tu už je možné vyberať zo všetkých kategórií (Drony bez kamery, Drony s kamerou, Drony s online prenosom). Drony v rozmedzí 2 - 5 tisíc sú bezkonkurenčne najžiadanejšie. Prinášajú skvelý pomer cena/výkon.
Tip RCprofi: DF models Sky Watcher XL

  • Drony do 600 €
Jedná sa o kategóriu dronov s radom technických vymožeností. Niektoré typy majú barometer, ktorý stráži výšku, iné zase FPV obrazovku pre prenos obrazu z videa, atď. Zvyčajne im však chýba GPS. Výnimkou je dron DJI Phantom 3 Standard. Tento dron spadá do vyššej kategórie, napriek tomu je k dostaniu za veľmi výhodnú cenu.

  • Drony nad 600 €

Tu už sa pohybujeme u dronov, ktoré sú určené pre tých, ktorí to s dronmi a fotením alebo natáčaním záberov myslia trochu viac vážne. Drony v tejto kategórii mávajú kameru v rozlíšení full HD a vyššie, GPS pozíciovanie, automatický návrat na miesto vzletu, dosah v jednotkách kilometrov, atď.
Tip RCprofi: DJI Phantom 4

Teraz už je na vás, aby ste zvážili možné kombinácie týchto 3 bodov a vybrali dron podľa vašich predstáv.


VYBRAŤ DRON >>


Čím viac batérií, tým viac zábavy!

Ešte doplníme jeden tip. k dronom odporúčame dokúpiť jednu alebo viac náhradných batérií. Dôvod je prostý. Doba letu na jedno nabitie je u väčšiny štandardných dronov v závislosti od typu v rozmedzí 8 - 30 minút. Ak si k dronu zaobstaráte viac batérií, doma si ich v pokoji nabijete a vonku počas niekoľkých sekúnd vymeníte vybitú batériu za nabitú. Budete tak lietať ďaleko dlhšiu dobu. A to sa oplatí! :-) Náhradné batérie nájdete vždy u konkrétneho produktu v záložke "náhradné diely". Ak by ste ju náhodou nenašli, kontaktujte nás a my vám ju do objednávky doplníme ručne.

Ďalšie informácie, ktoré vám uľahčia výber, nájdete v článku Čo je dron.

Na záver je dôležité podotknúť, že ku všetkým dronom v našej ponuke máme k dispozícii náhradné diely pre drony a poskytujeme záručný aj pozáručný servis.

14. decembra 2016

Prečo nakupovať u RCprofi