Prestavba RC auta Tatra 603 od značky Abrex

Padla nám do oka poctivá práca nadšeného modelára Romana Hanela, ktorý robí úpravy a prestavby RC modelov. Na ďalšiu prestavbu si vybral RC auto Tatra 603 od českej značky Abrex. Roman napísal krátku reportáž z celej úpravy. Prečítajte si, ako prestavba prebiehala a ako to celé dopadlo.


Upravená Tatra 603 v západu slnka

Po svojej poslednej úprave RC modelu traktora John Deere 9620RX som chcel skúsiť prerobiť nejaký model, s ktorým by som si mohol kedykoľvek len tak zajazdiť.

Vybral som si značku Tatra, pretože ju na akciách nie je veľmi vidieť. Hlavou sa mi začali preháňať rôzne nápady a možnosti úprav. Mám rád čiernu farbu. Moje prvé myšlienky preto smerovali k pohrebnému vozidlu.

Tatra 603, ktorú som mal k dispozícii, sa však na tieto účely nepoužívala, a tak som si nakoniec vybral vládne vozidlo, ktoré mal vo svojej prezidentskej garáži zaparkovaný Gustáv Husák.

Prvá vec, ktorú som urobil, keď mi model dorazil, bola výmena všetkej elektroniky. Model dostal nový regulátor, prijímač a servoriadenie. Zostal iba motor.


Elektronika – upravená Tatra 603

Nasledovali svetlá. Tie teraz svietia pomocou teple bielych LED diód, ktoré sa ovládajú cez prijímač Arduino Nano.


Predné svetlá – upravená Tatra 603

Auto síce má obrysové, diaľkové aj cúvacie svetlá, ale ako správnemu detailistovi mi to nedalo, a pretože Tatra mala na B-stĺpikoch pozičné svetlá, musel som vyrobiť aj tieto. Vybrúsil som ich z polopriehľadného plastu a rozdelil ich pomocou farby na bielu a červenú časť. Potom som do karosérie vyvŕtal dierku s priemerom 1 mm, za ňu pripojil SMD diódu a zvonku prilepil vybrúsenú „pozičku“.


Pozičné svetlá – upravená Tatra 603

Ďalšie na rade boli hmlové svetlá, ktoré som objednal v nemeckom e-shope. Tie som pre autentickosť nafarbil priehľadnou žltou farbou, samozrejme, zvnútra, aby povrch zostal dokonale hladký.


Mlhovové svetlá – upravená Tatra 603

Najviac viditeľné sú však moje úpravy zvonku modelu. Prvou premenou prešli disky. Tie som nastriekal lesklou čiernou farbou, nachrómoval disky a na pneumatikách namaľoval typický biely pruh. Tieto úpravy úplne zmenili vzhľad auta.


Upravená Tatra 603 pohľad zboku

Ďalšou nutnou úpravou boli držiaky na vlajočky, bez ktorých sa žiadny vládny automobil nezaobíde. Tie som vyrobil zo špičiek pier. Vlajky sú vytlačené na bavlnenú látku, ktorú som upevnil na dlhé špendlíky.


Upravená Tatra 603 vlajočky

Trošku som musel pozmeniť aj nárazníky. Tie som tiež nastriekal lesklou čiernou farbou a pochrómoval. Gumové dorazy na nich som pre zmenu nastriekal matnou čiernou farbou.


Upravená Tatra 603 – lakované nárazníky

Nezabudol som ani na veteránsku ŠPZ, ktorú som pre istotu zalial do UV živice. Výfuky som vyrobil pomocou dvoch mosadzných trubiek, ktoré som pripevnil k zadnej časti podvozka a nalakoval ich farbou v odtieni „Vypálený kov“. Nakoniec som celú karosériu opatril keramickým voskom.


Upravená Tatra 603 – výfuky

Pokiaľ vás zaujíma viac, pozrite sa na moju stránku na Custom Clear Design, kde nájdete ďalšie informácie, fotografie aj moje ďalšie úpravy.

Na záver by som chcel poďakovať RCprofi.cz za túto príležitosť, veľmi si to cením.Tatra 603 pred a po prestavbe
Tatra 603 pred prestavbou Tatra 603 po prestavbe

Tatra 603 pred a po prestavbe

Autor článku: Roman Hanel


26. júla 2023