S dronom do lietadla?

Termín dovolenky, na ktorú by ste si radi zobrali váš dron, sa neúprosne blíži. A Vy stále neviete, akým spôsobom ho zabaliť? Vziať si dron do príručnej batožiny alebo ho uskladniť do veľkej batožiny, ktorú budete odbavovať? Ako s ním prejsť cez letiskovú bezpečnostnú kontrolu? V tomto článku sa dozviete niekoľko rád a tipov, ktoré vám uľahčia prepravu dronu pri cestovaní lietadlom.

Príručná batožina vs. kufor

Pri voľbe batožiny rozhoduje veľkosť dronu a veľkosť jeho výbavy. Určite budete pokojnejší, keď si dron vezmete so sebou na palubu a budete ho mať na očiach. Nechať si odbaviť batožinu s cenným obsahom je risk. Nikdy nemáte istotu, že vaša batožina neskončí v inom lietadle.
Existujú príručné batožiny určené na prepravu menších dronov ako je napríklad DJI Phantom. V tomto prípade je potrebné si overiť veľkosť stropného priestoru pre uskladnenie príručnej batožiny, alebo priestoru pod nohami, ktorý sa líši u každej spoločnosti.


Spoločnosť DJI vyrába originálne kufríky určené na prepravu dronu, ale pri cestovaní lietadlom je zbytočné na seba upozorňovať. Batožina by malo byť nenápadná predovšetkým kvôli zlodejom. Pri dlhom lete je vhodné zvoliť látkovú batožinu, ktorá sa prenáša lepšie ako kufrík. Vhodný obal pre prepravu vášho dronu si môžete vybrať tu: Prepravné obaly pre drony


Na prepravu a odbavenie väčších dronov, ako sú napríklad DJI Inspire 1, Yuneec Typhoon, alebo Freefly Alta sa určite oplatí použiť kufor na kolieskach. Pred odletom je naozaj dôležité si skontrolovať rozmery batožiny, ktoré si môžete vziať so sebou na palubu lietadla a limity pre odbavenie batožiny. Napríklad väčšie drony typu DJI Inspire alebo Yuneec Typhoon je lepšie odbaviť, než riskovať to, že na palube lietadla zistíte, že drony presahujú rozmery palubného priestoru pre batožinu.

Najlepším riešením je kombinácia oboch variantov. Časti dronu, ako napríklad telo dronu, kryty rotorov, rotorové listy a vysielač ponecháme v odbavenej batožine. Do príručnej batožiny zabalíme príslušenstvo, ktoré chceme mať pod dohľadom (akumulátor, pamäťovú kartu a kameru).

Problém menom Lithium - iónový akumulátor

V rámci letov do alebo z USA a Číny dobíjacie lítium-iónové batérie nesmie byť ponechané v odbavenej batožine (to, ktoré je uložené v nákladnom priestore lietadla). Nariadenie sa vzťahuje tak na náhradné batérie, tak na takzvané externe záložné batérie.

Pre lety v rámci Európy preprava náhradných a externých lítiových batérií zatiaľ nie je obmedzená (jún 2017).

Dôvodom, prečo letecké spoločnosti nedovoľujú prepravu týchto batérií, je riziko ich vzplanutia.


Lítiová batéria sa odporúča prepravovať v príručnej batožine alebo pri sebe vo vrecku. Tiež sa odporúča prelepiť konektor batérie lepiacou páskou, čo zamedzí prípadnému poškodeniu samotného konektora.

Odbavená batožina, v ktorom sú batérie, nebude prepravená. Cestujúci je teda vyzvaný ihneď pri kontrole batožiny röntgenom, aby batériu z batožinu vyňal a vzal si ju k sebe. Regulácia sa vzťahuje na množstvo a veľkosť náhradných či externých batérií. Nesmie sa prepravovať obchodný tovar a vzorky. Batérie musia slúžiť iba na osobné použitie. Batérie s kapacitou 101 až 160 Wh je možné v príručnej batožine či pri sebe prepravovať maximálne dve. Batérie s kapacitou pod 100 Wh nie sú limitované.

Výpočet Wh

Ak neviete, koľko Wh (Wh) má vaša batéria, tu je návod, ako to ľahko zistiť:

Napätie (5V) x kapacita batérie v ampér hodinách (13000mAh = 13Ah) = 65Wh.

Ako na bezpečnostnú kontrolu

Pre urýchlenie nepríjemného procesu bezpečnostnej kontroly vložte batérie do kontrolovaného košíka spolu s ďalšou elektronikou. S najväčšou pravdepodobnosťou sa vás niektorý zo zamestnancov spýta na otázku, za akým účelom prepravujete tieto batérie. Je dobré sa na túto situáciu pripraviť.

Dostatok náhradných dielov a príslušenstva nie je na škodu

Pri cestovaní s dronom je naozaj dôležité predvídať aj tie najhoršie situácie. Už pri samotnej preprave sa môže stať, že sa niektorý z dielov poškodí. V takom prípade je dobré mať pri sebe dostatok náhradných dielov. Ponechaním dielov v ich originálnom obale zabránite ich poškodeniu.


Vybrať prepravný obal pre dron >>13. marca 2018

Prečo nakupovať u RCprofi