Recenzia RC áut Land Rover od RMT models

RC autá Land Rover od značky RMT Models sú terénne, respektíve expedičné autá, ktoré sa tešia enormnému záujmu. Pretože si modely získali aj našu pozornosť, otestovali sme ich a prinášame vám túto recenziu. Dozviete sa, ako sú tieto autá vybavené, ako si poradia v teréne a prečo by nemali chýbať v RC garáži žiadneho mladého pilota začiatočníka.Na prvý pohľad

Na úvod je nutné spomenúť, že RC autá Land Rover od značky RMT Models sa vyrábajú v celkom troch verziách – Adventure, Trail a Defender. Všetky tieto verzie sa od seba mierne líšia, či už po vizuálnej alebo technickej stránke.

Ako prvý tu máme RC model Land Rover Adventure, ktorý sa vyrába v karosárskom vyhotovení pick-up a v dvoch farebných variantoch – výraznej modrej a zelenej. Táto verzia má vďaka svojmu vyhotoveniu oproti ďalším dvom verziám o niečo nižšie ťažisko a zásluhou prepravného priestoru za kabínou vozidla je vhodná aj na prepravu rôznych druhov nákladov, čo mladým pilotom vždy príde vhod.

Ďalšími na rade sú verzie RC modelu Land Rover Trail a RC model Land Rover Defender T98, ktoré sú vizuálne v podstate totožné. Jedinými rozdielmi sú LED rampa umiestnená na strešnom nosiči Defendera a farebné kombinácie – Trail sa dodáva v bielom a maskáčovom vyhotovení oproti matne zelenému a pieskovému vyhotoveniu v prípade modelu Defender T98. Tieto dve verzie sú vhodné predovšetkým pre začiatočníkov a mierne pokročilých.Všetky verzie týchto RC áut sú navyše doplnené o vizuálne podarené detaily, ako sú kľučky, zrkadlá, sanie, stierače, aj o samotný interiér vozidla, čo je pri autách v tejto kategórii pomerne vzácne. Veľkým plusom je aj plnohodnotné piate koleso, ktoré môžete využiť v prípade defektu už nasadených pneumatík. Vhod príde aj hárok samolepiek s Českou a Slovenskou lokalizáciou, ktorý je k modelom priložený. To súvisí aj so škatuľou modelu, ktorá je tiež lokalizovaná pre tuzemský trh.

Pod kapotou

Ešte než sa vydáme na prvé dobrodružstvo, musíme sa pozrieť na to, čo sa skrýva „vnútri“ modelu. Dávame dole kapotáž verzie Trail a ako prvý tu nachádzame silný jednosmerný motor poháňajúci všetky štyri kolesá. Ďalej tu nachádzame kovové prevody predného aj zadného diferenciálu, samostatné odpruženie všetkých kolies, hliníkové šasi a mäkké pneumatiky. Všetko pevne drží tam, kde má, a na prvý pohľad sa zdá, že vyhotovenie modelu je skutočne poctivé.Verzie Trail a Defender sú vybavené aj servom, ktoré zaistí proporcionálne ovládanie zatáčania. Pri verzii Adventure je však servo odlišné bez funkcie proporcionálneho korigovania kolies. S tým súvisí aj volantový vysielač s frekvenciou 2,4 GHz, ktorý sa k modelom dodáva. Vysielače všetkých verzií majú trim plynu, pri verziách Trail a Defender však nájdeme ešte trim na nastavenie predných kolies. Pri verzii Adventure kolesá nastavíme pomocou pákového prepínača umiestneného pri predných kolesách.

Ostrá skúška

Nabíjačka so signalizáciou nám ukazuje, že je akumulátor nabitý a pripravený na použitie, vypájame ho a vkladáme do modelu – miesto na akumulátor je tu šikovne umiestnené priamo pod kapotou, takže je akumulátor vždy ľahko dostupný. Do kariet bude hrať aj fakt, že vďaka akumulátorom umiestneným pod kapotou sa zlepšuje aj zaťaženie modelu, a teda aj jeho jazdné vlastnosti. Do vysielača vkladáme tri kusy AA batérií a ideme na vec!

Vchádzame do lesa a máme tu prvé prekážky – vetvy, blato, kamene a menšie kopčeky a skalky. Všetky RC autá nezaháľajú a hrdinsky tieto výzvy prekonávajú. Adventure skvele zvláda ostrejšie bočné náklony, zatiaľ čo Trail a Defender bravúrne manévrujú medzi koreňmi a kameňmi. Dobre fungujú aj tlmiče, ktoré sa modely snažia stabilizovať pri každom nájazde na terénne zátarasy. Autá bravúrne zvládajú aj prejazd bahnom a plytkými kalužami – to všetko však iba na vlastné nebezpečenstvo, pretože vodoodolnosť nie je súčasťou záručných podmienok.Ako sa pomaly stmieva, tým viac nám príde vhod LED osvetlenie, ktorým sú modely vybavené. Verzie Adventure a Trail sú vybavené iba stretávacími svetlami, ale Defender je vybavený stretávacími, brzdovými a obrysovými zadnými svetlami a smerovkami, takže sa v tme zaručene nestratí a navyše aj dobre vyzerá. Čo sa týka výdrže modelov, Adventure nám vďaka akumulátoru s nižšou kapacitou vydržal zhruba 28 minút pri pomerne veľkom zaťažení. Verzie Trail a Defender vydržali podobne dlho, a to okolo 60 minút.

Aby bol čas prevádzky modelu ešte dlhší, môžete zakúpiť ďalšie akumulátory alebo zakúpiť model vo zvýhodnenej súprave s dvoma akumulátormi. Vďaka 2,4 GHz vysielači s prijímačom je navyše možné prevádzkovať neobmedzené množstvo modelov, ktoré sa nebudú vzájomne rušiť. Je to tak skvelý model pre spoločné vychádzky niekoľkých pilotov!

Porovnanie

Porovnanie verzií Adventure Trail Defender T98
Proporcionálny plyn Áno Áno Áno
Proporcionálne zatáčanie Nie Áno Áno
LED osvetlenie Áno Áno Áno
LED svetelná rampa Nie Nie Áno
Dostupné náhradné a tuningové diely Áno Áno ÁnoHodnotenie a záver

Modely RC áut Land Rover vo verziách Adventure, Trail a Defender nás dokázali naozaj nadchnúť. Modely sa v teréne správali skutočne stabilne a dokázali zdolávať nástrahy terénu s veľkou ľahkosťou. Navyše ich výkonný motor a robustná konštrukcia umožňovali modelom pohybovať sa rýchlo a efektívne aj na najdrsnejších terénoch. Modely sú dobre vyhotovené aj po vizuálnej stránke, čo len prehlbuje zážitok z jazdy. Verzia Adventure je jedným z najlepších možných áut z kategórie autá pre najmenších.

Celkovo môžeme povedať, že sme boli s výkonmi týchto modelov v teréne skutočne spokojní. Vďaka ich skvelým jazdným vlastnostiam a robustnej konštrukcii bola jazda v teréne zábavná a napínavá , takže by tieto autá určite nemali chýbať v RC garáži žiadneho mladého pilota.

27. marca 2023

Prečo nakupovať u RCprofi