Konektory používané v RC modeloch
V žiadnom RC modeli sa nezaobídeme bez spájania elektronických súčiastok pomocou konektorov pre RC modely. Konektorov a zdierok existuje nepreberné množstvo. Preto sa pozrieme na najpoužívanejšie typy, na ich použiteľnosť, konektorové redukcie, veľkosti a tiež na správne spájkovanie, ak chcete letovanie.
Na konektoroch nie je dobré šetriť,aj keď často vyzerajú rovnako a cena sa líši. Pri drahšom variante rovnakého konektora sa obvykle používa väčšia pozlátená vrstva a tým sa zaistí prenos prúdu bez väčších strát.
Vhodné je používať konektory doplnené zadnou ochrannou krytkou káblov proti nebezpečenstvu skratu. Všetky vyrábané konektory v plastových škatuľkách majú špecifický tvar pre póly + a -, aby nemohlo pri zapojení dôjsť k skratovaniu batérie.
Typy konektorov pre RC modely
Konektory pre RC modely môžeme rozdeliť na dva typy:
- Silové konektory
- Servokonektory
Silové konektory pre RC modely
- T-Dean (Deans)
- Mini Deans
- Tamiya
- Micro/Mini Tamiya
- XT (30, 60, 90) XT30 , XT60 , XT90
- IC (3 a 5) – Spectrum IC3 , IC5
- EC (3, 5) EC3 , EC5
- Dutinky a štipce (označované ako G) G2.5, G3.5 a G4.0 – dajú sa kúpiť aj vo variante s domčekom, a to G3.5 s domčekom a G4.0 s domčekom
- Traxxas
- Castle (4 a 6,5 mm) Castle 4,00 mm , Castle
- Konektory na balančné dobíjanie (JST)
- JST-XH/Align
- JST-EH/Kokam
- MR a MT (na 3-drôtové zapojenie)
- JST-BEC
- MPX8
- SMP Samica, Samec
Základné servokonektory
- JR
- FUT
Použitie konektorov pre RC modely
Ako už názvy oboch typov konektorov napovedajú, použitie konektorov je rôzne. Silové konektory využijeme tam, kde prechádza silný prúd, typicky teda na pripojenie batérie k regulátoru. Servokonektory na súčiastky s menším prúdovým zaťažením, ako sú rôzne riadiace časti, napríklad káble na servo, káble na snímače na telemetriu, káble na balansovanie akumulátorov.
Použitie silových konektorov pre RC modely:
T-Dean nebo Deans
Ploché konektory a zdierky T-Dean sú použiteľné pri stredne výkonných modeloch. Dôvodom, prečo tieto konektory nepoužívať pre vysokovýkonné modely, je menšia styčná plocha a náročnejšie spájkovanie káblov. Tieto konektory sa dajú zaobstarať aj veľmi lacno, ale pozor na kvalitu pozlátenia aj kvalitu plastovej krytky, ktorá sa dosť často zdeformuje pri neopatrnom spájkovaní. Ďalšou nevýhodou je perko, ktoré zabezpečuje pevné spojenie konektora a zdierky. Časom sa opotrebuje a mechanické spojenie môže byť menej kvalitné. Farba plastového držiaka týchto plochých konektorov je červená.
Existuje aj zmenšený variant konektora T-dean, takzvaný mini-T alebo mini Deans.
Tamiya
Konektory Tamiya sú tými najzákladnejšími konektormi používanými v najlacnejších modeloch. Vyrábajú sa v 3 veľkostiach – mikro, mini a štandard. Pokiaľ máte tento konektor v modeli, odporúčam ho vymeniť aspoň za typ T-dean. Konektory pre RC modely Tamiya majú nepozlátené okrúhle konektory s perkom, ktoré sa veľmi rýchlo opotrebujú. Plast škatuľky konektora je veľmi mäkký. Pre použitý materiál majú väčší prechodový odpor. Aretácia medzi konektorom a zdierkou je plastová a navyše nepohodlná na manipuláciu. Škatuľka plastového držiaka konektorov je biela.
XT 30, 60, 90 a EC 3, 5
Tieto konektory sa hojne používajú pri výkonných modeloch s vysokým prúdovým zaťažením. Využívajú okrúhle dutinky a konektory s plastovou krytkou, aby nebolo možné prehodiť polaritu. Výhodou je ľahké spájkovanie káblov. Konektory XT sú dostupné v troch veľkostiach (XT 30 je najmenší), preto ich možno použiť aj do modelov malých mierok. Plastová krytka máva obvykle žltú farbu. EC konektory majú krytku modrej farby.
IC 3, 5
Konektory pod označením IC používa firma Spectrum. Je to zhodný konektor ako EC, ale IC konektory majú navyše medzi + a – ešte prostredný plochý konektor, ktorý slúži na balansovanie batérií Spectrum G2. Tieto batérie nemajú na výstupe balančný kábel. Ten je súčasťou káblového zväzku a zakončený protikusom k tomuto konektoru. Farba plastovej krytky v prípade IC konektorov je oranžová.
G4, G5
Čím máte v modeli výkonnejšiu elektroniku, tým je potrebnejšie prenášať vyšší prúd s čo možno najmenšími stratami. Preto sa tie najvýkonnejšie akumulátory vyrábajú bez výstupnej zdierky, ale priamo s dutinkami na príslušný konektor a dutinkou na balančný kábel. Tým je zaistená najväčšia styčná plocha a najmenšia možnosť prípadných strát. Tu sa teda využijú samostatné konektory, ktoré nájdeme obvykle ako G4 alebo G5 (4 alebo 5 mm).
Traxxas
Firma Traxass používa pre svoje modely špeciálne ploché konektory pod svojou vlastnou značkou. Konektory sú čiernej farby s označením + a -. Rovnako ako je to pri konektoroch IC3/IC5, má aj Traxxas konektor Traxxas iD, kde je balačný konektor integrovaný v silovom konektore. Konektor Traxxas iD je iba pri Li-Pol akumulátoroch.
Castle
Výrobca Castle Creations tiež ponúka konektory a zdierky pod svojou značkou. Majú dve veľkosti, a to 4 a 6,5 mm. Škatuľka krytky okrúhlych pozlátených konektorov má zelenú farbu.
MR a MT
Trojpinové konektory na zapojenie, kde je nutné často odpájať servo.
Použitie servokonektorov pre RC modely:
RX – JR / RX – Futaba
Dva základné konektory na pripojenie káblov do serva. Líšia sa iba drobným rozdielom v tvare plastového výlisku. Univerzálnejší je konektor pod označením RX-JR. Samotné konektory a zdierky sú obvykle z nepozláteného kovu, ale tu nie sú na mieste obavy z väčších prechodových odporov, pretože je tento materiál pre konektory dostatočný. Tento konektor je možné tiež kúpiť rozložený a po zospájkovaní jednotlivých drôtikov ho možno jednoducho zložiť. Takýto postup sa obvykle používa pri skracovaní káblov od serva a regulátora.
Spájkovanie, studené spoje
Kvalitné zospájkovanie káblov, zvlášť väčších prierezov, je pomerne náročné, pretože potrebujeme pracovať rýchlo, aby sme nepoškodili jednak plastovú škatuľku konektorov, v horšom prípade elektroniku regulátora alebo motora.
Na kvalitné spájkovanie je nevyhnutné bezprostredne pred nanesením spájky spájkované plochy očistiť a ošetriť nanesením tzv. taviva, ktoré z nich odstráni oxidy a pripraví ich na priblíženie roztaveného kovu na až atómové vzdialenosti. Na spájkovanie sa v elektrotechnike používajú aj rúrkové spájky (priemer cca 1 mm, navinuté) s tavivom už pripraveným vnútri.[1]
Pri nedostatočnom prehriatí spájky, spájaných súčiastok a ich materiálov alebo pri príliš rýchlom vychladnutí spájky na nich nedôjde k vzájomnému priľnutiu. Vzniknutá medzera môže byť taká veľká, že spájkovaný spoj síce bude mechanicky držať pohromade, napríklad zlepený tavivom, ale počas krátkeho tavenia za príliš nízkej teploty nedošlo k vzájomnému spojeniu kovov, dokonca ani k ich dotyku, teda ani k elektrickému kontaktu. Tým teda nevznikol správny pevný spoj, ale iba tzv. „studený spoj“. Ten má natoľko zlé mechanicko-elektrické vlastnosti, že môže negatívne ovplyvniť funkciu zariadenia, dokonca aj brániť jeho správnemu fungovaniu. Ide napríklad o niekoľko rádov vyšší prechodový odpor.[1]
[1] Pájení | Wikipedia.org
Autori článku: Karel Jíša, Vladimír Havlák
18. marca 2023