Recenzia RC motocyklu Losi Promoto-MX

Svetoznáma značka RC modelov Losi sa venovala tri a pol roka vývoju RC motocyklu Losi Promoto-MX. Tento prvý diaľkovo riadený model motocykla v sebe precízne spája autentický zážitok z jazdy a detailné vyhotovenie s realistickým vzhľadom. Model sme nechali otestovať a prinášame vám exkluzívne informácie o tom, ako sa mu darilo v teréne.

Čo nájdete v škatuli


Vzrušujúcim zážitkom je už vybalenie tejto ospevovaného RC motocyklu. Len čo model uvidíte, nebudete sa môcť dočkať svojej prvej jazdy! Čo nájdete v škatuli okrem motocyklu Losi?

 • Diaľkové ovládanie Spektrum DX3 DSMR Smart ProMoto
 • Štartovací stojan
 • Parkovací stojan
 • Štyri AA batérie do vysielača
 • Olej na reťaz
 • Klince
 • Príslušenstvo
 • Samolepky
 • Manuál

Zelený model navyše obsahuje aj akumulátor Spektrum Smart G2 LiPo 7,4 V 5000 mAh 50C HC IC5 a nabíjačku Spektrum Smart S120 20 W USB-C.

Prvé dojmy


Neuveriteľne detailné a realistické vyhotovenie s oficiálne licencovanou vinylovou grafikou vás doslova ohromí. Motocykel v mierke 1 : 4 je vybavený opornými kolieskami, ktoré sú odpružené a vďaka ktorým model pekne kopíruje terén. Kolieska sa navyše dajú nastaviť podľa toho, ako chcete, aby sa model nakláňal.

Losi Promoto-MX má dve nárazníkové zóny – v konštrukcii prednej vidlice a vzadu pod výklopným blatníkom. Model je vybavený oceľovým hnacím reťazovým kolesom a taktiež je výborne odpružený vďaka predným aj zadným tlmičom.

Súčasťou modelu je aj prepracovaná figúrka jazdca. Je realisticky stvárnená, a to vrátane topánok, helmy, rukavíc a všetkého motokrosového vybavenia.

Balenie obsahuje dva stojany – parkovací a štartovací. Parkovací stojan modelu je veľmi pekne vytvarovaný a model v ňom dobre drží. Štartovací stojan drží celý motocykel vo vzpriamenej polohe na štarte, v štýle štartových boxov.

RC motocykel Losi Promoto-MX je ponúkaný v troch farebných variantoch – modrý RC motocykel Losi Promoto-MX, červený RC motocykel Losi Promoto-MX a zelený RC motocykel Losi Promoto-MX. Súčasťou každého modelu sú samolepky, vďaka ktorým si môžete vzhľad motorky prispôsobiť podľa seba. V predaji sú taktiež farebné diely na kompletnú personalizáciu vzhľadu modelu. Vybrať si môžete z niekoľkých rôznych farebných variantov. Podľa toho, v akom teréne sa rozhodnete jazdiť, si môžete dokúpiť buď cestné pneumatiky, alebo špeciálne pneumatiky určené na dráhu.

Funkcie a výbava


Motocykel je osadený výkonným striedavým motorom, vďaka ktorému je schopný dosiahnuť rýchlosť až 65 km/h. Rozsah plynu je možné pomocou vysielača obmedziť na 75 % alebo 50 %. Ďalej disponuje funkčnou mechanickou prednou brzdou. Zadné koleso brzdí elektronicky motorom.

Model je vybavený integrovaným oceľovým zotrvačníkom a gyroskopom na jednoduchšiu ovládateľnosť modelu. Motor roztáča zotrvačník na viac ako 22 000 otáčok za minútu, aby vytvoril gyroskopický moment na bezpečnú a stabilnú jazdu. Pred jazdou je potrebné zotrvačník zapnúť a počkať asi 30 sekúnd, kým sa roztočí.

Ovládanie modelu


Tento RC motocykel Losi Promoto-MX sa ovláda novým volantovým vysielačom Spektrum DX3PM, ktorý sa spolu s prijímačom SR6300PM spája s patentovanou technológiou MS6X s cieľom úplne nového typu riadenia. Táto technológia umožňuje vodičom dynamicky prechádzať zákruty vo vysokej aj nízkej rýchlosti a skákať s modelom tak ako skutočné krosové motocykle.

Vysielač disponuje tromi naprogramovanými jazdnými režimami, ktoré sa dajú jednoducho prepínať počas jazdy:

 • Režim Dirt = Off-road: Vhodný na jazdu v teréne a na tráve, zabraňuje prekĺznutiu zadného kolesa.
 • Režim Street = On-road: Vhodný na jazdu na tvrdom rovnom povrchu, zabraňuje zdvihnutiu predného kolesa.
 • Režim Wheelie Control: Vhodný na jazdu na tvrdom rovnom povrchu, jazda po zadnom kolese.

Testovanie v teréne


Skúšobná jazda s motocyklom prebehla na rôznych miestach, aby sa otestovalo jej správanie v rôznom teréne.

Najskôr sa jazdilo po trávniku. Na jazdu sa zvolil režim Wheelie. Motocykel mal pekný grip a ľahko sa v menších rýchlostiach zdvíhal na zadné koleso. Vo väčšej rýchlosti už mal problém sa zdvihnúť. Bohužiaľ, na to nemá dostatočný výkon. Pri páde na bok sa väčšinou vždy dokázal znova sám rozbehnúť.

Ďalším miestom na otestovanie bol asfaltový povrch. Pri jazde po asfalte vydávajú kolieska nie úplne príjemný zvuk. Pneumatiky sa veľmi rýchlo opotrebovávajú a akýkoľvek pád výrazne poškriabe plastové diely motocykla. Pokiaľ si vyberiete asfalt na pravidelné jazdenie, určite odporúčame zaobstarať si cestné pneumatiky a dať dole oporné kolieska.

Posledným terénom, na ktorom sa motorka prešla, bola dráha. Jazdu na dráhe treba natrénovať, nie je úplne ľahké motocykel na nej udržať. Ak sa zabrzdí neskoro, motocykel zákrutu nezvládne. Naopak, pri prudšom zabrzdení motorka spadne. Na takomto prašnom povrchu sa model nie je schopný zdvihnúť na zadné koleso. Je tu však opäť možnosť zaobstarať si špeciálne pneumatiky určené priamo na jazdu po dráhe.

Výdrž


Ako už bolo spomenuté vyššie, k červenému a modrému motocyklu je potrebné kúpiť príslušný akumulátor s vhodnou nabíjačkou. Pri zelenej RC motorke Losi Promoto-MX je toto príslušenstvo súčasťou balenia. Na testovanie bol použitý akumulátor Li-Pol 7,4 V 5000 mAh. Na trávniku pri vysokej rýchlosti vydržal až 10 minút jazdy. Naopak, pri pomalšej a technickejšej jazde na dráhe bol čas jazdy až 20 minút na jedno nabitie.

Na záver

RC motocykel Losi Promoto-MX je veľmi pekne prepracovaný a odolný. Menšou nevýhodou je občas vypadávajúca gumová koncovka výfuku, ale to je len detail, ktorý sa dá vyriešiť napríklad prilepením. Výdrž reťazového kolesa je zhruba na 30 batérií.

Okrem pár pripomienok by sme model hodnotili veľmi pozitívne. Je vidieť, že si značka Losi naozaj dala na vývoji tohto RC motocyklu Losi Promoto-MX záležať. Autenticita vzhľadu a jazdy ohromí každého nadšenca RC modelov. Nie je na čo čakať – vyberte si svoj farebný variant a poďte si zajazdiť!


Autor článku: Tím RCprofi

8. júla 2024

Prečo nakupovať u RCprofi