20 % zľava na 10 bestsellerov s kódom 10ZA20 = len do 15. apríla. Vyberajte si »

AKO SPRÁVNE VYBRAŤ BATÉRIE DO RC MODELOV

NIE STE SI ISTÍ S VÝBEROM SPRÁVNEJ BATÉRIE?

Za posledné jedno alebo dve desaťročia prešlo nabíjanie batérií u RC modelov dlhým vývojom. Kým prvý modelári mali iba jednu voľbu, skromné Nikel-kadmiové akumulátory (NiCd), dnes je na trhu množstvo rôznych typov. Avšak vzhľadom k veľkému výberu akumulátorov môže byť výber tej správnej batérie náročný.

VÝBER VHODNEJ NABÍJAČKY

Výber vhodnej nabíjačky batérií pre RC modely je nesmierne dôležitý, ak chcete získať maximálny výkon, bez ohľadu na typ batérie, ktorú používate.

V súčasnej dobe, vďaka stále sa znižujúcim nákladom na elektroniku, je k dispozícii na trhu široký výber "inteligentných" nabíjačiek, ktoré nielen nabíjajú batérie, ale tiež vám povedia, koľko energie bolo použitej, a umožnia vám ľahko merať skutočnú kapacitu.

Tieto nabíjačky sú zvyčajne schopné nabiť všetky bežné typy batérií, ktoré sú používané v RC modeloch. Cena takýchto nabíjačiek sa pohybuje od 20 € do 400 € v závislosti od mnohých faktorov.

Pred kúpou nabíjačky je naozaj dôležité sa uistiť, že je vhodná pre váš typ batérií. Väčšina multifunkčných nabíjačiek dokáže nabiť väčšinu najpoužívanejších typov batérií v RC modeloch, ale istota je istota.


POTREBUJÚ BATÉRIE NEJAKÚ ŠPECIÁLNU STAROSTLIVOSŤ?

Existuje niekoľko veľmi jednoduchých pravidiel a odporúčaní, ktoré môžu predĺžiť životnosť a výkon vašich batérií. Každý typ batérie má trochu iné vlastnosti, ale všeobecne je možné vychádzať z nasledujúceho:

 • Vyberte batériu z nabíjačky ihneď po jej nabití
 • Snažte sa nevybíjať batériu až na jej úplné minimum.
 • Nevystavujte batériu extrémnym teplotám.
 • Batéria nesmie prísť do kontaktu s vodou.
 • Starostlivo vyberajte vhodnú batériu pre daný model.
 • Používajte iba nabíjačku navrhnutú pre typ batérie, ktorý používate.

Nesprávne používaná batéria málokedy funguje dlhšiu dobu a navyše môže poškodiť celý RC model. Z toho dôvodu je potrebné s nimi zaobchádzať s rešpektom a starostlivosťou, ktorú si zaslúžia.

VHODNÁ BATÉRIA JE ZÁKLAD

Vzhľadom na to že RC modely s elektromotorom by bez batérií ani nefungovali, pri výbere nie je dobré pozerať len na peniaze.Chcete ušetriť pár eur na lacnejšiu batériu, alebo by ste radi sprevádzkovali model, ktorý ste zakúpili za niekoľko stoviek?

Nižšie nájdete informácie o tom, ako možno najlepšie využiť rôzne typy batérií a ktorá najlepšie vyhovuje vašim konkrétnym potrebám.


1. Nikel-kadmiové akumulátory (NiCd)

Štandardná batéria, ktorá vydrží roky.


Tieto batérie sú na trhu už dlhú dobu a po celé desaťročia boli jedinou možnosťou pre mnoho RC modelov. Teraz sú však nahradzované pokročilejšími technológiami. Avšak v niektorých prípadoch nikel-kadmiové batérie stále nájdu svoje uplatnenie.

Výhody

 • nízky vnútorný odpor (vysoký prúd)
 • nízke samovybíjanie
 • väčšia odolnosť voči nízkym teplotám
Nevýhody

 • ťažšie/objemnejšie ako ostatné batérie
 • pamäťový efekt
 • škodlivé životnému prostrediu
Pamäťový efekt

Jeden z najväčších problémov, ktorý ovplyvňuje nikel-kadmiové akumulátory, je jav, ktorý je často označovaný ako "pamäťový efekt". Vysvetlením tohto termínu je pokles napätia, ktorý nastane, keď je batéria opakovane nabitá, ale iba čiastočne vybitá. S odstupom času sa zistilo, že batéria stráca svoju kapacitu, kým je možné využiť len malé percento jej energia. Jediným spôsobom, ako obnoviť stratenú kapacitu, je "cyklovanie batérie" cez rad úplných nabíjaní a dobíjaní až do obnovenia jej kapacity.
Ak nemáte nabíjačku, ktorá by vám umožnila vykonávať tieto kapacitné obnovovacie cykly, nenabíjajte batérie, kým nie sú vybité, alebo batériu vybite úplne aspoň raz za čas.

Použitie

Nikel-kadmiové akumulátory sú aj naďalej vhodné do vysielačov a prijímačov, ale väčšina výrobcov vzhľadom na obavy ohľadom narušenie životného prostredia, už poskytuje modernejšie varianty. Napriek vývoju vysoko kapacitných a vysoko výkonných lítium-polymérových batérií niektoré diaľkovo ovládané modely (predovšetkým extrémne rýchle modely) ako zdroj energie aj naďalej preferujú Nikel-kadmiové batérie.


2.Nikel-metal hydridový akumulátor (NiMH)

Efektívna batéria za priaznivú cenu.


NiMH batérie sú viacmenej podobné nikel-kadmiovým batériám. Hoci prvé NiMH batérie boli spočiatku problematické a neboli vhodné pre väčšinu RC modelov, dnešné verzie sú ďaleko pokročilejšie a slúžia ako najčastejší zdroj pre mnoho RC modelov.

Výhody

 • vysoká kapacita
 • bez "pamäťového efektu"
 • najmenej škodia životnému prostrediu
Nevýhody

 • môžu sa samovoľne vybíjať rýchlejšie ako iné batérie
 • niekedy udávaná kapacita nezodpovedá tej skutočnej

Formátovanie batérie

Na rozdiel od NiCd batérií, ktoré môžu byť používané takmer ihneď, pred používaním NiMH batérií musíte batériu nechať prejsť procesom, v angličtine nazvaným "forming charge" - slovensky formátovanie batérie.

Pokiaľ je akumulátor nepoužívaný po veľmi dlhú dobu (niekoľko mesiacov), je potrebné ho nabiť ihneď, akonáhle ho budete chcieť použiť bez ohľadu na to, ako bol uskladnený. Počas dlhého obdobia skladovania prebiehajú v článkoch chemické zmeny a spôsobujú, že sa nabíjanie článkov spomaľuje. Pomalým nabíjaním "cez noc" by sa ale všetko malo vrátiť do pôvodného stavu batérie. Avšak maximálna doba pomalého nabíjania je 10 hodín. Prúd sa síce mení na teplo, ale je tak malý, že akumulátor nie je ohrozený. Tento proces je dobré opakovať najlepšie 3x a zvyčajne je ho potrebné vykonávať aj na úplne nových akumulátoroch.

Pri nabíjaní dlho nepoužívaných akumulátorov sa neodporúča rýchle nabíjanie, pri ktorom dochádza k poklesu napätia.

Použitie

Momentálne sú NiMH batérie v mnohých ohľadoch najlepšou voľbou pre vysielače a samotné RC modely. Pri použití vysoko kapacitných NiMH článkov je potrebná opatrnosť, pretože pri nadmernom nabíjaní alebo nabíjaní pri príliš vysokom prúde môže dôjsť k ich poškodeniu. Kým jednotlivé články NiMH s vyššou kapacitou sa môžu zdať lepšie, veľmi rýchlo sa samovybijú, keď sú nepoužívané.

3.Lithium-polymérový akumulátor (Li-Pol)

Vhodný pre lietajúce RC modely z dôvodu výborného pomeru kapacita/objem.


Pred vznikom Li-Pol batérií boli RC modely vďaka použitiu NiCd alebo NiMH batérií ťažké a ponúkali len obmedzený výkon a dobu prevádzky. Vďaka nástupu Li-Pol akumulátorov má teraz veľa RC modelov vysokú rýchlosť, rýchlosť stúpania a dobu prevádzky.

Skladovať tieto akumulátory je možné na dlhú dobu aj bez údržby pri nabití na 50% kapacity. Pri nabití na viac ako 50% nastane trvalý pokles kapacity. Pri uskladnení na 1 - 2 dni vybite na 80%, na viac dní na 50%.

Výhody

 • najlepší pomer výkon/hmotnosť
 • veľmi nízke samovybíjanie
 • menej ovplyvnené nízkymi teplotami
Nevýhody

 • Neprospieva im nadmerné vybíjanie aj nabíjanie
 • Riziko požiaru

Bezpečnostné opatrenia

Vzhľadom k nadmernej energii uloženej v malom priestore hrozí pri nevhodnom používaní tohto akumulátora nebezpečenstvo. Existuje veľa dobre zdokumentovaných prípadov, v ktorých došlo k samovoľnému vzplanutiu. Je potrebné s týmito akumulátormi zaobchádzať opatrne. Z tohto dôvodu sa odporúča nabíjať tieto akumulátory v bezpečnom prostredí, najlepšie v protipožiarnej skrinke (bezpečnostnom obale pre nabíjanie Li-Pol batérií).

Vždy používajte vhodnú nabíjačku. Zároveň nenabíjajte batérie príliš rýchlo alebo príliš dlho.

Nikdy nevybíjajte Li-Pol batériu úplne. Pokiaľ dôjde k vybitiu Li-Pol batéria pod určitú úroveň (2,7 V) na jednotlivý článok, je tento článok nenávratne poškodený. Pokusy o opätovné nabitie úplne vybitého Li-Pol akumulátora môžu mať za následok stratu kapacity (v najlepšom prípade) alebo vzplanutia (v najhoršom prípade).

Použitie

Ak chcete dosiahnuť maximálneho výkonu modelu poháňaného elektrickým pohonom, nie je nič lepšie ako Li-Pol batéria.
Vzhľadom k tomu, že dvojčlánková Li-Pol batéria produkuje 7,2 voltov, regulátor je nevyhnutný, inak tu hrozí poškodenie modelu z dôvodu prehriatia.

Li-Pol akumulátory pri nízkych teplotách znižujú svoju kapacitu. Sú citlivé na vybitie pod určitú hranicu, a preto ukončite vybíjanie pri napätí 3 V na článok. Li-pol batérie sú navrhnuté pre prevádzku v teplotách 40 °C. Nikdy nesmie prekročiť 50 ° .

4. Lithium-iontový akumulátor (Li-Ion)

Vďaka priaznivej cene jeden z najpoužívanejších typov batérií pre RC modely.


Akumulátor Li-ion má vysokú hustotu energie vzhľadom k objemu. Technológia bola vyvinutá z primárnych lítiových článkov.

Samovybíjanie sa uvádza do 5%. Môžu byť dobíjané z ľubovoľného stavu a nabíjanie je možné kedykoľvek prerušiť. Nemusí sa formátovať, teda niekoľkokrát nabíjať a vybíjať pred prvým použitím. Nesmie sa prekročiť konečné napätie pri nabíjaní, ale ani vybitie pod stanovenú hranicu, ktorá činí 2,8 V. Inak je ťažké akumulátor znovu nabiť. Toto je ošetrené ochrannými obvodmi, teda čipom na každom článku.

Pre skladovanie je nutné tieto akumulátory minimálne jedenkrát ročne nabiť, aby samovybíjaním nedošlo k vybitiu pod uvedenú stanovenú hranicu. Doporučené je skladovanie v chlade, nie v mraze, pri 40% nabití. Nie je vhodné nechávať dlho plne nabité alebo úplné vybité batérie stáť. Platí pravidlo, že je oveľa lepšie Li-ion dvakrát vybiť na 50% než raz na 0%.

Výhody

 • netrpia pamäťovým efektom
 • nižšia cena než batéria Li-Pol
 • vysoká hustota energie vzhľadom k objemu

Nevýhody
 • starnutie
 • obmedzený počet nabíjacích cyklov - potom dochádza k strate časti kapacity

Použitie

Vďaka výbornému pomeru váhy a výkonu sa tieto akumulátory v modelárstve využívajú predovšetkým pre RC vrtuľníky a drony. Zaručená funkcia je do -10 °C. V mínusových teplotách sa však znižuje kapacita.


VYBRAŤ BATÉRIU DO RC MODELU >>
8. marca 2018

Prečo nakupovať u RCprofi