10 % ZL'AVA na VŠETKO. Len do pondelka 22. apríla. Kód: RCSTART10.

Pretekárske okienko: Šesťhodinovka SCT 2wd 1:10 – Potštejn

Poslednú májovú nedeľu sa na pretekárskej dráhe v Potštejne konali 6-hodinové preteky s modelmi SCT 2wd 1:10. Celkom očakávaná udalosť, ktorá prilákala špičkových offroadových jazdcov z celej ČR.

Ja som mal tú česť, že som bol prizvaný ako jazdec tímu RCprofi, ktorý mal v tom čase trojčlenné zloženie. To sa však ešte v priebehu niekoľkých týždňov zmenilo na konečnú zostavu: Michal Nývlt, Leoš Martiš, Vláďa Havlák a naše jazdecké eso Radim Janouch.

Ostrý tréning na nedeľné preteky sa začal už v sobotu po pretekoch MČR. Naše depo bolo postavené a pripravené na náhle poruchy, ktoré sa dali počas 6 hodín predpokladať.

Náš stroj, Asso RC10 SC 6.2, ktorý som postavil v predchádzajúcich týždňoch, bol až na drobnosti pripravený na ostrý tréning. Týmto za celý tím opätovne ďakujem nášmu sponzorovi firme RCprofi, pretože poskytnúť na preteky kompletné pretekárske vybavenie vrátane tričiek a mikín, to sa dnes naozaj vidí už len u profi tímov.

Začali sme krúžiť prvé kolá a zistili sme, že sa auto chová úplne skvele a nie je nutné doň prakticky zasahovať.

Tréning bol celkom intenzívny, a tak malo auto pred pretekmi „nalietaných“ určite 5 hodín. Vyskúšali sme výdrž batérií, rýchlosť ich výmeny a všetko klapalo na výbornú.

Ráno pred pretekmi sa k nám pripojil posledný člen tímu a než sme sa rozhliadli, bola tu technická prebierka modelov. Boli zmerané rozmery, vnútorný odpor motorov a nastavenie regulátorov. Modely boli označené usporiadateľom. Po vyžrebovaní štartových pozícií sme odkrúžili posledné kolo a postavili sa na štart. Teda všetci, až na náš RCprofi tím. Auto sa, bohužiaľ, pri skúšobnom kole nerozbehlo.

Nasledovalo hektické a rýchle skrutkovanie priestoru diferenciálu. Nebol čas zisťovať, čo sa presne stalo, a tak bol guľkový diferenciál nahradený planétovým. Medzitým sa už preteky odštartovali a my sa hneď po štarte museli pobiť s 18-kolovou stratou. Pri obrovskej vyrovnanosti techniky (Efra 13,5z motor a zeroboost regulátor) bolo jasné, že dohnať kohokoľvek pred nami bude vlastne veľké víťazstvo.

A podarilo sa!! Najprv padol za obeť tím Merch #53. Neustále sme sa snažili zrýchľovať a keďže nás už nestretla žiadna technická porucha, len sme krúžili a menili batérie. Dokonca sme pri kompletnej výmene pneumatík využili tzv. overcut a vymenili súpravu gúm (na preteky boli predpísané 3 súpravy) o niečo neskôr, než ostatné tímy. Snažili sme sa, aby sme čo najrýchlejšie zvládli poslednú štvrtinu pretekov, a tiež, pretože hrozil na posledné minúty pretekov dážď, aby sme mali čo najviac vzoriek na klzké astro.

Minúty pribúdali a s nimi prichádzali aj drobné technické problémy ostatných tímov.

Prvý, kto mal dlhšiu zastávku, bol tím okolo Dominika Vláška s RTR modelom Serpent. To nám umožnilo dostať sa pred nich na 5. miesto a začať sa doťahovať na ústeckých matadorov v tíme RC Příšerky s. r. o. To sa nám síce darilo, ale predsa len nám chýbalo veľa minút stratených na štarte, a tak po prejdení cieľom nám na chlapcov z Ústí nad Labem chýbali len 4 kolá.

V druhej tretine pretekov došlo k problému s časomierou pre pokles napätia na rozvode. Preteky preto pokračovali akoby nanovo, našťastie sa podaril zachovať screen z posledného kola, a tak sa výsledky dopočítali ručne. Po reštarte sa jasne preukázala rýchlosť nášho tímu, pretože sme sa držali na virtuálnom 3. mieste . To sľubuje veľký progres do nasledujúcej šesťhodinovky a šance na debnu . Víťazom s celkovým nájazdom 517 kôl sa stal miestny tím Lovci lebiek, druhé miesto získali chlapci s majstrom republiky a Mišom Binderom a perfekcionalistickým Jakubom Plechačom s nájazdom 511 kôl, tretie miesto priatelia z Rychvaldu okolo Lůdi Szostka so 481 kolami, štvrté miesto Příšerky so 469 kolami, piate miesto náš tím RCprofi so 465 kolami, za nami mohutne finišujúci Factory RC tím so 463! kolami a siedme miesto obsadil tím Merch #53 so 445 kolami.

Ešte raz vďaka všetkým chlapcom z tímu, rozhodne sme RCprofi hanbu neurobili. Radimovi ďakujem za jeho rýchlosť, Michalovi a Leošovi za presné stopovanie výmen jazdcov. Páni, boli to parádne preteky a teším sa v auguste do Ústia.