10 % ZL'AVA na VŠETKO. Len do pondelka 22. apríla. Kód: RCSTART10.

Recenzia modelu Traxxas Sledge 1:8 RTR

Svetoznáma americká značka Traxxas prichádza s absolútnou novinkou, ktorá zaujme každého milovníka sveta RC áut. Ide o multifunkčné auto Traxxas Sledge! Model je nielen veľmi atraktívny, ale aj výkonný. Má nízko položené ťažisko, inovovaný systém uchytenia akumulátora a motora, prekonáva rýchlosti vyše 90 km/h, a to všetko v mierke 1 : 8.

OBSAH BALENIA

RC modely značky Traxxas sú štandardne dodávané bez pohonného akumulátora a nabíjačky. Balenie obsahuje kompletne zostavený model auta Sledge s nasledujúcimi nainštalovanými komponentmi:

  • striedavý motor Velineon® 2000 kV
  • regulátor VXL-6S V2
  • digitálne servo TRA2275
  • prijímač TQi 5-kanálový TSM

Súčasťou je aj 2-kanálový vysielač Traxxas 2,4 GHz TQi, súprava náradia, manuály a jedna záslepka na iD konektor. Dokúpiť musíte aj 4 kusy AA batérií do vysielača.


VZHĽAD

Na prvý pohľad každého zaiste zaujme veľmi atraktívna karoséria s mnohými ochrannými plastovými prvkami, ktoré chránia karosériu pred poškriabaním pri nárazoch a prevrátení a zároveň sú veľmi ľahko vymeniteľné. Karoséria je nasadená na vnútornom ochrannom ráme, ktorý slúži ako výstuha a zaistí, aby sa karoséria nezlomila. Nesmieme tiež zabudnúť absenciu cvočkov, ktoré nahradilo rýchloupínanie pomocou zobáčika v zadných podbehoch kolies.
SRDCE A MOZOG MODELU

Po sňatí karosérie sa pred nami objavilo inovované telo modelu s vysokokvalitným vyhotovením a elektronikou. Naše oči najprv spočinuli na striedavom motore Velineon 2000 kV s robustným 5 mm hriadeľom. Motor je uchytený v kovovom lôžku, ktoré je hliníkové a obopína celý motor s cieľom eliminovať akúkoľvek možnosť ohýbania pri jazde. Lôžko je vybavené aj držiakom na samostatne dokúpiteľný ventilátor. Hneď vedľa motora sa nachádza regulátor Velineon VXL 6S V2, ktorý má dva Traxxas konektory, integrovanú telemetriu na meranie rýchlosti, otáčok a napätia a teploty regulátora. Je tiež vybavený dvojstupňovou tepelnou ochranou, detekciou nízkeho napätia, savovými LED diódami či ochranou pred predpätím. On-line telemetriu môžete sledovať na inteligentnom telefóne po dokúpení bluetooth modelu v aplikácii Traxxas Link.
LÔŽKO AKUMULÁTORA

Ďalšou novinkou je aj lôžko akumulátora, vďaka ktorému je výmena akumulátorov ľahká a extrémne rýchla. Lôžko zároveň dokáže ochrániť akumulátory pri akýchkoľvek nárazoch vďaka špeciálnemu systému zámkov, ktoré vložené akumulátory dokážu udržať na mieste, a vy sa tak nemusíte báť, že by vám akumulátory pri nárazoch či pri rýchlej jazde vyleteli z modelu von.
KOLESÁ A PNEU

Traxxas Sledge dostal nové 3,8-palcové lúčové kolesá so Sledgehammer pneumatikami s vysokým dezénom, ktoré boli predtým dostupné iba ako tuningový diel, teraz sa však objavujú už v základnom balení. Tieto kolesá majú pri jazde na dva trojčlánkové akumulátory tendenciu expandovať, čo v niektorých momentoch robí model menej ovládateľným. V týchto momentoch vám však pomôžu hliníkové olejové tlmiče GT-Maxx s dvojitými X krúžkami, ktoré zaručujú ochranu pred únikom oleja, a perfektným tlmivým účinkom.


SERVO

Ďalšou novinkou je aj vodoodolné servo Traxxas 2275 s ťahom 25 kg. Na porovnanie – pri modeli Traxxas E-Revo, ktorý má dve servá, sa musíte uspokojiť s ťahom „iba“ 18 kg. V prípade Sledge nájdeme aj nastaviteľný servosaver, čo je skvelá správa predovšetkým pre skúsených pilotov.


ŠASI A PODVOZOK

Šasi Traxxasu Sledge je tvorené z eloxovaného hliníkového plátu s hrúbkou 3,2 mm a podvozok je vystužený aj pri namáhaných častiach, ako je krk pri nápravách. Hrany podvozka sú po celej jeho dĺžke tvarované, čo zvyšuje jeho pevnosť pri väčších nárazoch. Model má tiež novú, T stredovú výstuhu a priečne výstuhy vedúce k hliníkovým vežiam tlmičov. Tieto vlastnosti majú za cieľ predovšetkým maximálne vystužiť a spevniť model tak, aby sa šasi či komponenty pri nárazoch a pádoch neohýbali a držali svoj tvar. Sledge je tiež vybavený úplne novým predným odpružením s tehlicami v tvare C. Diely sú veľké a robustné, pričom je stále zachovaná presná geometria. Zmenu nastavenia zavesenia sa jednoducho vykoná pomocou preskrutkovaním spojovačiek.
POHONNÉ ÚSTROJENSTVO

Spomenúť, samozrejme, musíme aj pohonné ústrojenstvo a diferenciály. Výkon motora je prenášaný na kolesá cez dimenzované pohonné ústrojenstvo, ktoré bolo navrhnuté na zaistenie dlhej životnosti. Masívne oceľové ozubené kolesá a tri diferenciály s kovovými prevodmi prenášajú výkon na vysokopevnostné oceľové polosi. Stredové hriadele sú opatrené manžetou, ktorá udržuje olej vnútri, takže kĺby sú stále namazané. Rozloženie výkonu na jednotlivé kolesá majú na starosti tri diferenciály s kovovým ozubením, ktoré sú uložené v guľkových ložiskách. Stredový diferenciál je naplnený hustým olejom, aby poskytol zodpovedajúcu svornosť a rovnomerne rozdelil výkon medzi nápravy. Predný a zadný diferenciál využíva mohutnejšie oceľové prevody, ktoré sú v porovnaní s bežnými typmi v tejto kategórii o 20 % väčšie a 75 % hrubšie.
ZÁVĚREČNÉ HODNOCENÍ

Aby sme len nechválili, začneme so zápormi. Traxxas Sledge je pri jazde na dva 3S akumulátory extrémne rýchly a v niektorých chvíľach sa pre expandujúce pneumatiky, ktoré sa správajú ako korčule, stáva naozaj ťažko ovládateľným. Menej skúseným pilotom tak musíme odporučiť jazdu na dva 2S akumulátory, vďaka ktorým je model stále veľmi rýchlym, ale aj skvele ovládateľným. Čo nám na tomto modeli rozhodne chýba je Wheelie Bar. Pri prevádzke na dva 3S akumulátory má model tendenciu sa po ostrých štartoch stavať na zadné kolesá a na nerovnom povrchu tak môže dôjsť k prevráteniu.

To, čo nás potešilo, je skutočne veľa. Vďaka rýchloupínacej karosérii a novému lôžku akumulátora sa stáva výmena batérií záležitosťou niekoľkých sekúnd. Pri ostrej jazde akumulátory držia v lôžku ako „pribité“ a ani pri prevrátení, skokoch či driftovaní nevypadnú. Zatáčanie je zásluhou nového serva veľmi jemné a presné a len málokedy dostane Sledge nekontrolovaný šmyk. Podvozok, výstuhy, tlmiče aj ďalšie diely sú masívne a už na pohľad je zjavné, že niečo vydržia. To sa potvrdilo aj pri testovacej jazde, keď si Traxxas Sledge prešiel mnohými skúškami, ale všetky zvládol na jednotku. Spomenúť ešte musíme aj hliníkové šasi, ktoré oproti konkurenčným aj starším modelom vyzerá skutočne robustne a nenaznačuje, že by sa mohlo po dlhšom čase začať prehýbať a krútiť (ako je pri niektorých modeloch zvykom).

Na záver tak musíme RC auto Traxxas Sledge rozhodne odporučiť. Ide o skutočne odolné a skvele vyhotovené RC auto, ktoré je vhodné do mnohých druhov terénu. Veľké množstvo kovových dielov, skvelá elektronika, veľa inovácií a celkové jazdné vlastnosti sú zárukou nielen dlhej životnosti modelu, ale aj dlhotrvajúcej zábavy pre skúsených pilotov a modelárov.28. apríla 2023

Prečo nakupovať u RCprofi