20 % zľava na 10 bestsellerov s kódom 10ZA20 = len do 15. apríla. Vyberajte si »

Recenzia Traxxas TRX-4 Ford Bronco 2021 TQi 1:10 RTR

Traxxas, svetoznámy americký výrobca RC modelov, v auguste 2021 predstavil dlho očakávanú novinku – expedičný RC model auta Traxxas Ford Bronco 2021. Traxxas je fenomén a jeho RC autá sú najpredávanejšie na trhu. Najnovšie prezentovaný model má navyše oproti predchádzajúcim modelom rôzne vylepšenia. Nebudeme však predbiehať, pozrieme sa na všetko pekne od začiatku!
BALENIE

RC modely značky Traxxas sú štandardne dodávané bez pohonného akumulátora a nabíjačky. Balenie obsahuje kompletne zostavený model auta Ford Bronco 2021 s nasledujúcimi nainštalovanými komponentmi:

Súčasťou je aj vysielač TQi 4-kanálový BlueTooth Ready, súprava náradia (imbus 1,5, 2,0 a 2,5 mm a krížový kľúč) a podrobný návod na použitie. Na sprevádzkovanie modelu je potrebné tiež dokúpiť štyri AA alkalické batérie do vysielača.


VZHĽAD

RC auto Ford Bronco 2021 s novou licencovanou karosériou je vyrábaný v troch farebných vyhotoveniach – v oranžovej, červenej a v čiernej farbe. Mierka veľkosti modelu je 1 : 10, jeho dĺžka je 58,4 cm a hmotnosť 2190 g.

Model je veľmi detailne vyhotovený. Je vybavený sklopnými zrkadlami, stieračmi, kľučkami na dverách, úchytkami na kapote a rezervným kolesom. V prípade, že by sa vám jedno z kolies poškodilo, rezervné koleso sa dá reálne použiť.Kolesá modelu sú lesklé čierne, pneumatiky Canyon Trail 1.9" z extra mäkkej zmesi S1 sú nalepené na replike originálnych kolies Wildtrack. Unášač kolies má 12 mm.

Hladké tlmenie a perfektné jazdné vlastnosti zaručujú štyri olejom plnené tlmiče GTS. Telá týchto tlmičov sú hliníkové a sú opatrené maticou na nastavenie predpätia pružín. Na nastavenie tuhosti tlmiča sú tu umiestnené špeciálne tesniace X-krúžky, ktoré zároveň zaisťujú maximálnu tesnosť tlmiča okolo piestnice.

Najväčším prekvapením vo vyhotovení modelu Ford Bronco 2021 je bezsponková karoséria. Ide o prvý model, ktorý má integrované spony v každom blatníku. Tento nový systém uchytenia karosérie pomocou zobáčikov v podbehoch kolies je rýchly a ľahký a vzhľad karosérie nerušia sponky, čo tiež prispieva k realistickosti modelu.Vylepšené šasi TRX-4

Šasi TRX-4 je postavené z dvoch oceľových profilov, ktoré zaisťujú dostatočnú tuhosť podvozka. Tradičné umiestnenie motora v prednej časti zabezpečuje dostatočné zaťaženie predných kolies. Akumulátor je umiestnený v osi šasi, vďaka čomu je model presne vyvážený a pri jazde sa nenakláňa.

Šasi ďalej disponuje portálovými nápravami s nápravovou prevodovkou. Nápravová prevodovka zvyšuje svetlú výšku, znižuje namáhanie diferenciálov, prevodovky, kardanových hriadeľov a ďalej sa znižuje torzná sila – model sa teda menej naklápa.

Osvedčená platforma TRX-4 obsahuje aj dvojstupňovú prevodovku, uzatváracie diferenciály, hliníkové tlmiče, kovové články, kovové rámové lišty a pod.

Nové vylepšené šasi je skutočne premyslené do najmenších detailov. Ako sme už spomínali, novinkou tohto šasi je predovšetkým bezsponkový systém uchytenia karosérie. Vďaka integrovaným sponám je nasadenie karosérie na šasi oveľa jednoduchšie. Okrem toho je šasi pripravené na montáž voliteľného príslušenstva, ktorému sa budeme ďalej venovať.Voliteľné doplnky

Traxxas ponúka širokú paletu tuningových dielov a práve možnosť postupného vylepšovania robí z modelu TRX-4 najlepší expedičný model na svete.

Ford Bronco 2021 je prvým modelom s novým nárazníkom plne pripraveným na montáž navijaka. Navijak je schopný utiahnuť až 4,5 kg.

Ďalším voliteľným doplnkom je možnosť montáže originálneho osvetlenia Pro Scale. Toto osvetlenie obsahuje všetky funkcie ako reálne auto – funkčné smerovky, brzdové svetlá, spiatočka, rôzna intenzita svetlometov a koncové svetlá. V prípade modelu Traxxas Ford Bronco je možné nainštalovať aj telemetrické snímače, vďaka ktorým budete mať kontrolu nad prevádzkou a ladením modelu. Pomocou aplikácie Traxxas Link získate podrobné informácie o modeli v reálnom čase, napr. rýchlosť, otáčky, teplota, napätie batérie alebo náklon modelu.

V prípade montáže voliteľného príslušenstva model naberá na váhe. Z tohto dôvodu je nutné modifikovať komponenty a použiť silnejšie servo. Silnejšie servo je vždy nutné zapojiť cez externý napájací zdroj BEC. Voliteľné doplnky pre Traxxas nájdete v záložke „Príslušenstvo a náhradné diely“ pri danom modeli.


VLASTNOSTI A VYBAVENIE MODELU

Vnútri modelu sa nachádza jednosmerný motor Titan 550, ktorý poskytuje hladký chod už od nízkych otáčok. Motor je plne elektrický, 14-voltový a 21-otáčkový. Je umiestnený v prednej časti modelu práve preto, aby bol model pri prekonávaní prekážok zaťažený na prednej náprave. Na zaistenie lepšieho chladenia je v motore integrovaná vrtuľka vháňajúca vzduch k rotoru.

O riadenie elektroniky motora sa stará regulátor XL-5 HV, ktorý podporuje päť rôznych jazdných režimov. Nasledujúce jazdné režimy je možné nastaviť v aplikácii Traxxas Link:

  • Sport: Jazda vpred, brzda a spiatočka.
  • Race: Jazda vpred a brzda. Spiatočka nie je k dispozícii.
  • Training: Jazda vpred je obmedzená na 50 % výkon, brzda 100 % a spiatočka je obmedzená na 50 %. Tento režim je vhodný pre deti.
  • Trail: Jazda vpred, brzda a spiatočka. Ovládanie v blízkosti neutrálu je veľmi jemné.
  • Crawl: Jazda vpred, brzda v neutrále a rovno spiatočka.


Regulátor modelu je určený na napájanie 2-článkovým alebo 3-článkovým Li-Pol akumulátorom. Model je možné tiež napájať aj 6 – 7-článkovými NiMH akumulátormi.

Model má pohon všetkých štyroch kolies a je vybavený dvojstupňovou prevodovkou. Stačí si teda podľa potreby zvoliť, či chcete jazdiť pomaly alebo rýchlo. Maximálna rýchlosť pri pomalej jazde je zhruba 6,4 km/h a pri rýchlej jazde 15 km/h.

Traxxas predstavil pri modeli Ford Bronco dva nové prvky. Jedným z nich je funkcia tempomatu, ktorá pomáha udržať rovnomernú rýchlosť. V prípade, že idete po dlhom rovnom teréne, určite túto funkciu oceníte, nebudete tak musieť neustále držať plyn na ovládači.

Druhou novou funkciou je diaľkové zamykanie a odomykanie diferenciálov. Uzávierky diferenciálov sú nezávisle riadené dvoma servami. Vysielač modelu umožňuje riadiť uzávery pomocou trojpolohového prepínača a poskytuje nasledujúce tri možné kombinácie:

  • Oba diferenciály sú otvorené.
  • Uzavretý je iba predný diferenciál.
  • Uzavreté sú oba diferenciály.

RC auto Ford Bronco je vybavené tromi vodoodolnými mikro servami 2065. Ako sme už spomínali, dve servá nezávisle ovládajú uzávierky predného a zadného diferenciálu. Tretie servo zaisťuje radenie dvojstupňovej prevodovky. Riadenie modelu zaisťuje digitálne servo Traxxas 2075X high-torque s momentom 9 kg.cm. Zatáčanie predných kolies je možné až do uhla 45°.

Nájazdový uhol modelu je až 52 stupňov, pri zjazde je to 49 stupňov. Náklony sme starostlivo otestovali a schopnosti tohto Traxxas auta sú naozaj pôsobivé.OVLÁDANIE A VÝDRŽ

RC auto Traxxas Ford Bronco 2021 je ovládaný štvorkanálovým pištoľovým vysielačom, ktorý je napájaný štyrmi AA batériami. V zadnej časti ovládača sa nachádza tlačidlo zapnutia a vypnutia. Červený kolískový prepínač na vysielači slúži na zmenu prevodového stupňa, vďaka ktorému je možné zvoliť buď pomalú, alebo rýchlu jazdu.

Ďalej sa na ovládači nachádzajú dve trimovacie tlačidlá. Jedno slúži na nastavenie kolies modelu, druhým sa reguluje rýchlosť modelu pri aktivácii tempomatu pomocou tlačidla SET. V hornej časti vysielača je umiestnené aj trojpolohové tlačidlo, ktoré ovláda predné a zadné diferenciály.

Vysielač je okrem iného vybavený slotom na umiestnenie bluetooth modulu, ktorý umožňuje spojenie RC modelu s už spomínanou aplikáciou Traxxas Link. Vďaka tlačidlu Menu v hornej časti vysielača je možné prepínať medzi jednotlivými jazdnými režimami.Ovládanie tohto RC auta je plne proporcionálne, model reaguje veľmi presne a spoľahlivo na pokyny vysielača, čo je výhodou práve pri jazde v zložitom teréne.

Na napájanie modelu je možné zakúpiť buď 2-článkový, alebo 3-článkový akumulátor Li-Pol, prípadne 6 – 7-článkový NiMH akumulátor. Ford Bronco 2021 sme testovali v rôznom teréne. Pri jazde v ťažkom teréne sme otestovali akumulátor s kapacitou 7600 mAh, ktorý nám zaistil jazdu až 45 minút. Naopak, pri jazde v ľahkom teréne akumulátor s kapacitou 5000 mAh vydržal až dve hodiny jazdy!ZÁVEREČNÉ HODNOTENIE

Schopnosti tohto RC auta Traxxas Ford Bronco 2021 sú naozaj pôsobivé. Tento unikátny model s novou licencovanou karosériou prekonal všetky naše očakávania. Karoséria modelu je veľmi detailne prepracovaná a jej bezsponkový systém uchytenia nás doslova nadchol. Nielenže prispieva k realistickosti modelu, ale aj rýchlosť a jednoduchosť nasadenia karosérie nás ohromili. Ford Bronco je tiež prvým modelom s novým nárazníkom plne pripraveným na montáž navijaku ako voliteľného doplnku.

Veľmi oceňujeme aj dve nové funkcie tohto RC modelu – tempomat a diaľkové zamykanie/odomykanie diferenciálov. Funkciu tempomatu sme si obľúbili predovšetkým pri dlhšej jazde po rovnom povrchu.

Ďalšou výhodou je tiež možnosť zvoliť si režim pomalej či rýchlej jazdy. Maximálna rýchlosť pri pomalej jazde je zhruba 6,4 km/h a pri rýchlej jazde 15 km/h.

Tento nový model Ford Bronco 2021 sme starostlivo otestovali v rôznom teréne. Model sa správa veľmi stabilne a vyvážene, priľnavosť pneumatík k povrchu je vynikajúca. Náklony modelu pri nájazde a pri zjazde sú až neuveriteľné.

Aby sme nezabudli, veľkou výhodou značky Traxxas je predovšetkým v dostupnosti voliteľných doplnkov, ale aj náhradných dielov k modelu. Všetko nájdete v záložke „Príslušenstvo a náhradné diely“ pri danom modeli.

Pevne veríme, že toto nové RC auto Traxxas Ford Bronco 2021 rovnako ako nás nadchne aj všetkých milovníkov RC modelov!
23. februára 2022

Prečo nakupovať u RCprofi