10 % zľava na LETNÝ VÝPREDAJ s kódom VYPREDAJ10 = len do 15. júla. Vyberajte si »

Recenzia Traxxas TRX-4M 1:18

Na záver roku 2022 prišla americká značka modelov Traxxas s novinkou, ktorá poteší nejedného dobrodruha. Tou sú RC expedičné špeciály Traxxas TRX-4M 1:18, a to rovno v dvoch variantoch – Ford Bronco 2021 a Land Rover Defender.


Traxxas TRX-4M Ford Bronco 2021 1:18

Na každé dobrodružstvo

Pokiaľ patríte medzi dobrodruhov, ktorí radi preskúmavajú nové miesta a zdolávajú rôzne prekážky, modely RC áut Traxxas TRX-4M si ľahko zamilujete. Pýtate sa prečo? Je to pre mierku áut 1 : 18. Vďaka ich kompaktným rozmerom môžete modely vziať na akúkoľvek výpravu, ktorú hodláte podniknúť – autá sa totiž ľahko zmestia do akéhokoľvek batoha a vďaka ich hmotnosti, ktorá sa pri oboch variantoch pohybuje iba okolo 480 gramov, tak ani nespoznáte, že ich nesiete.

Kompaktné rozmery modelu však nie sú výhodou iba na terénne výpravy. Vzhľadom na jeho veľkosť môžete s modelom preskúmavať aj zákutia vášho domova či pre model zostaviť aj „domácu“ dráhu, a tak si užiť zábavu napríklad aj za „psieho“ počasia.

Traxxas TRX-4M 1:18 zblízka

Predtým, než s modelom vyrazíme do terénu, musíme ho predstaviť zblízka. Ako je typické, začneme karosériou. Traxxas doručil tieto modely v licencovanom vyhotovení Land Rover Defender a tiež vo vyhotovení Ford Bronco 2021, ktorá vo vyhotovení TRX-4 1:10 žne veľké úspechy. Obe varianty sú dizajnovo príťažlivé, doplnené o najrôznejšie detaily, ale predovšetkým sú naozaj odolné.

Výhodou je aj fakt, že karoséria je zložená z viacerých dielov, a tak v prípade poškodenia ju môžeme ľahko rozobrať a poškodené diely v priebehu pár minút vymeniť. Príjemným prekvapením je aj už nainštalované LED osvetlenie v prednom nárazníku, ktoré navyše môžete upgradovať na osvetlenie ProScale (predné svetlomety, koncové, funkčné brzdové, spiatočkové a výstražné svetlá).


Traxxas TRX-4M Ford Bronco 2021 1:18 so zapnutými svetlami

Pod kapotou

Dávame dole karosériu, ktorá je zaistená západkovým systémom, a objavuje sa pred nami telo modelu. Ako prvý si môžeme všimnúť jednosmerný motor Titan 180 87T s prevodovkou high range. „Momentum“ týchto dvoch súčiastok sa prenáša na všetky štyri kolesá, ktoré sú osadené kolesami s plastovými diskami a 1“ terénnymi pneumatikami. Na kolesách si ešte všímame aj na túto mierku pomerne veľké olejové tlmiče GTM, pri ktorých sa pomocou podložiek dá nastaviť predpätie pružín.

O zatáčanie kolies sa stará mikro servo Traxxas 2065T s hybridnými prevodmi, ktoré ponúka moment 2,5 kg/cm, je vodoodolné a jeho chod je úplne plynulý.

Riadiaca jednotka a akumulátor

Ďalej sa náš pohľad presúva na riadiacu jednotku ECM-2.5, ktorá je umiestnená na zadnej náprave. Tá v sebe integruje regulátor aj prijímač a je vodoodolná. Nájdeme na nej konektor na dodatočné osvetlenie a taktiež tlačidlo, pomocou ktorého môžeme voliť medzi tromi režimami – Sport, Crawler a Trial.

Ako poslednému sa dostávame k vylepšenému priestoru na akumulátor modelu, ktorý je uchytený pomocou gumového pásu. Ten tak zaistí to, aby sa akumulátor nepohol z miesta za akejkoľvek situácie. Druhou výhodou, ktorá s týmto uchytením súvisí, je aj jednoduchá a rýchla výmena akumulátora.


Traxxas TRX-4M Land Rover Defender 1:18

Odolný drobček

Model je osadený kvalitnou elektronikou aj dielmi – rám podvozka je kovový, ako aj ďalšie dôležité diely modelu. Ďalej tu máme 4-bodové zavesenie pre režim Trial s guľovými čapmi, prednú nápravu s rovnobežnými CV kĺbmi či teleskopické hriadele. Už spomínaná karoséria je z ABS. Vodoodolná elektronika a vysoká svetlá výška sú ďalšou výhodou, ktorá sa hodí v každom teréne. A keď už hovoríme o teréne, poďme model otestovať „na vlastnej koži“.

Jednoducho SUPER

Akumulátor je už súčasťou balenia (čo je v prípade značky Traxxas menej typické, ale potešilo nás to) – máme tu 2S Li-Pol 750 mAh, ktorý má vydržať až hodinu jazdy. Balenie obsahuje aj USB nabíjačku, ktorá je, rovnako ako akumulátor, vybavená novým ID konektorom. To je pre niektorých z nás trochu škoda, pretože teraz nemôžeme akumulátor nabíjať prostredníctvom vlastných balancérov a sme tak úplne odkázaní na priloženú nabíjačku.

Po chvíli máme model nabitý a vyrážame na prvú cestu. Pre ňu sme zvolili neďaleký les plný rôznych cestičiek, prevýšení, kopčekov a brázd. Zapíname vysielač, akumulátor pripájame k riadiacej jednotke a ideme!

Aj keď je model malý, štrková cesta mu nerobí žiadne problémy Chod tlmičov je plynulý a vzhľadom na ich výšku zvládne model pri nabehnutí na väčšie kamene až neuveriteľné náklony. Z cesty prechádzame medzi stromy, teda pomedzi korene, brázdy a suché vetvy. Ani tu model nezaznamenáva žiadne problémy a až s hrdinským odhodlaním zdoláva všetko, čo mu príde do cesty.

Samozrejme, hovoríme o prekážkach, ktoré sú úmerné jeho mierke, ale aj tak na nás model robí dojem. Navyše si nás však Traxxas TRX-4M získava vystúpaním po kamennej stene s uhlom okolo 45 °! Pri prejazdoch na rovinke je auto svižné, čo nám dokáže ušetriť veľa času. Auto je teda odolné, pekné a taktiež výkonné.


Traxxas TRX-4M Ford Bronco 2021 1:18

Tak ako?

Z modelu sme nadmieru prekvapení a nadšení. Na model s kompaktnými rozmermi sa v teréne pohybuje „ako doma“ a nezľakne sa ani najväčšej výzvy. Nadšencom technickej jazdy by sme odporučili upgrade na prevody low range, pretože prevodmi high range, ktorými je model v základe vybavený, má model tendenciu zaberať až pri trochu dôraznejšom stlačením plynu. Prekvapením je aj výdrž, ktorá sa pohybuje okolo sľubovaných 60 minút.

Záver

Krátko a jednoducho – skvelé auto za dobré peniaze, ktoré využijete ako doma, tak aj vonku a vďaka rozmerom ho môžete vziať v podstate kamkoľvek. Zábavu si s ním užijú deti aj dospelí.


Autor článku: Tím RCprofi

29. júna 2023

Prečo nakupovať u RCprofi