Recenzia Kavan Beta 1400

Legendárny model v novom a vylepšenom kabáte. To je RC lietadlo Beta 1400 od značky KAVAN. Model lietadla je skvelou voľbou pre začiatočníkov aj pokročilých pilotov, ktorí hľadajú spoľahlivé, dobre ovládateľné a odolné lietadlo.


Lietadlo Kavan Beta 1400

Legendárny model

RC lietadlá Beta 1400 môžeme na nebi vidieť už niekoľko rokov. Prvé verzie sa vyrábali pod značkou Pelikandaniel a vďaka svojej obľúbenosti sa lietadlá dočkali aj dvoch obmien, alebo ak chcete, vylepšení. To nás privádza k terajšej tretej verzii, ktorá je najnovšie pod značkou KAVAN.

Nový materiál aj dizajn

Jednou z najväčších výhod tohto modelu je jeho vysoká odolnosť voči hrubšiemu zaobchádzaniuvďaka novej konštrukcii z extrudovaného polyolefínu – EPO, ktorý nahradil pôvodný EPP, a pylónu s motorom umiestneným za hranicami krídiel. Novinkou sú tu aj plastové krytky ťahadiel servomotorov na spodnej strane krídiel a tiež plastová „výstuha“ umístěna pod čumákem motoru. Tieto vylepšenia zvyšujú odolnosť aj v prípade tvrdšieho pristátia.

Ostré krídla

Letové vlastnosti tohto lietadla sú tiež pozoruhodné. Nový profil krídla, sklopná vrtuľa a vylepšená, spevnená konštrukcia zaručujú veľmi dobrú stabilitu a manévrovateľnosť, čo umožňuje pilotom veľmi ľahko ovládať lietadlo a vykonávať základné aj pokročilé akrobatické kúsky. Veľkou výhodou sú novopridelené „dvojúrovňové“ winglety krídiel, ktoré zlepšujú prúdenie vzduchu a spoločne s veľkou plochou krídla zaručia perfektný letecký zážitok.


Lietadlo Kavan Beta 1400 vrtule

A čo elektronika?

Beta 1400 sa dočkala upgradu aj v prípade elektroniky modelu. Máme tu nový silný striedavý motor s rotačným plášťom C2814-1400 so sklopnou vrtuľou 7 x 6", ktorý je uložený v pylóne modelu na hraniciach krídiel, takže je chránený pred poškodením pri čelných kolíziách či už počas letu, alebo pri pristátí. Ďalej tu nájdeme servá GO-09 a regulátor R-20 B. Všetky tieto súčasti na sebe nesú značku KAVAN, čo zvyšuje ako prestíž modelu, tak aj, vďaka kvalitnému vyhotoveniu, jeho letové vlastnosti.

Jednoduché ovládanie

RC súprava je tu totožná ako pri predchádzajúcej verzii. Ide o RC súpravu KAVAN/RadioLink T8FB BT 2,4 GHz FHSS. Vysielač príjemne sedí v ruke, chod všetkých pák je plynulý a celkovo je T/FB veľmi intuitívny. Po pripojení vysielača k počítaču či k smartfónu môžete nastavovať veľkosti a zmysly výchyliek, dvojité výchylky, exponenciálny priebeh výchyliek a ďalšie užitočné funkcie. „Mechanicky“ môžete nastavovať reverzácie jednotlivých kanálov a taktiež režim vysielača, ktorý prepnete pomocou jednoduchej inštalácie.


Lietadlo Kavan Beta 1400 vysielač

Rýchle zostavenie

Model lietadla Kavan Beta 1400 je tiež veľmi jednoduchý na zostavenie a prípravu na let. Prilepenie chvostových plôch, nasadenie polovíc krídla a zapojenie prijímača a akumulátora sú jediné kroky, ktoré sú nutné pred štartom lietadla. Ovládanie krídeliek, smerovky, výškovky a motora je ľahké a intuitívne, čo znamená, že piloti sa môžu sústrediť na užívanie si letu.

Obsah balenia

V balení nájdete:

  • trup vylisovaný z EPO s namontovaným striedavým motorom,sklopnou vrtuľou 7 x 6", regulátorom otáčok KAVAN R-20B a 2 servami
  • krídlo vylisované z EPO s inštalovanými 2 servami,
  • chvostové plochy z EPO,
  • uhlíkovú rúrkovú spojku krídla,
  • osemkanálový vysielač RadioLink T8FB BT 2,4 GHz FHSS s osemkanálovým 2,4 GHz FHSS prijímačom R8EF,
  • pohonný akumulátor LiPo 11,1 V 1600 mAh,
  • sieťovú rýchlonabíjačku,
  • podrobný návod na stavanie a lietanie.


Lietadlo Kavan Beta 1400 z profilu

Hor sa do oblakov

Vonku je nádherné počasie, lietadlo máme zostavené, akumulátor nabitý a do vysielača sme vložili ceruzkové batérie – môžeme vyraziť! Dorazíme na najbližší kopec a zisťujeme letové podmienky – teplota 20 °C, mierni vánok, žiadna oblačnosť a skvelá viditeľnosť. Zapneme vysielač a model, vykonáme krátky proces spárovania a čaká nás okamih pravdy – poletí to? Nasmerujeme ňufák lietadla do vhodného uhla a proti vetru, mierne pridáme plyn, model ľahko vyhodíme a... a letí!

Model sa vo vzduchu krásne drží, a keď potrebujeme vykonať akýkoľvek manéver, model na pokyny vysielača reaguje ihneď a so skvelou presnosťou. Po chvíli, keď sa nám ovládanie „dostalo do rúk“, dokážeme s modelom urobiť niekoľko ľahších akrobatických kúskov, ale po pár drsnejších pristátiach, ktoré s modelom „nehnú“, od nápadu lietať ako Martin Šonka upúšťame. Skúšame s modelom stúpať a nechať ho kĺzať „na vlnách“ termiky. Aj tu je Beta 1400 vo svojom živle a s občasným miernym pridaním plynu sa na nebi drží niekoľko minút.

Model nás príjemne prekvapil, ale blíži sa západ slnka, a teda aj koniec nášho leteckého dobrodružstva. Vykonáme niekoľko manévrov a lietadlo pomaly dokĺže na miesto štartu. Nová Kavan Beta 1400 dnes predviedla skvelý výkon, ktorým by mohla ľahko konkurovať aj drahším RC lietadlám.

Záverom

Celkovo je model lietadla Kavan Beta 1400 vynikajúcou voľbou pre všetkých, ktorí hľadajú spoľahlivé a výkonné RC lietadlo, ktoré je jednoduché na ovládanie a zároveň ponúka dostatok priestoru na pokročilé akrobatické kúsky. Jeho vysoká odolnosť a pripravenosť na let ho robia ideálnym pre rekreačných pilotov aj na školské a cvičné účely. Zároveň vďaka zmene dizajnu model vyzerá „ostro“ a pôsobí tak skvelým dojmom. Vyberať môžete medzi modrou a červenou farebnou kombináciou.

RC lietadlo Beta 1400 od značky KAVAN by sme tak určite odporučili všetkým začiatočníkom, ktorí túžia plachtiť po nebesiach, ako aj pokročilým pilotom, ktorých príjemne prekvapia jeho letové vlastnosti a pomer ceny a kvality.
Autor článku: Samuel Dufek

7. júna 2023

Prečo nakupovať u RCprofi