Prvé dojmy z RC lietadla Sky King F959

Zvládne nadšenec RC áut aj ovládanie RC lietadla? Rozhodol som sa to zistiť. Medzi začiatočníkmi patrí k najobľúbenejším RC model lietadla Sky King F959, moja voľba teda padla naň. Tu sú moje prvé dojmy.


RC lietadlo Sky King F959, modrá


V škatuli som našiel všetky súčasti vrátane vysielača, akumulátora aj nabíjačky. Súčasti boli starostlivo uložené v polystyréne. Model je vybavený jednosmerným motorom s označením N60. Pod kabínou nájdete priestor na to najdôležitejšie – riadiacu dosku a akumulátor 7,4 V 300 mAh. Ten vám vydrží zhruba na 15 minút letu. Príjemným prekvapením bola nabíjačka, ktorá mi po hodine nabíjania signalizovala, že môžem vyraziť za novými modelárskymi skúsenosťami.


RC lietadlo Sky King F959, modrá


Na lúke kúsok za naším mestom zatajujem dych a konečne hádžem lietadlo. To však letí k zemi a ja si uvedomujem, že som zabudol na tyčku spájajúcu krídla, tá totiž hneď odpadla. Po pár pokusoch tomu prichádzam na kĺb. Je potrebné pridať trochu plynu a „kráľa nebies” hodiť rovno pred seba, ani príliš nahor, ani príliš nadol.


RC lietadlo Sky King F959, modrá

Rozpätie krídiel modelu lietadla Sky King F959 je 750 mm a jeho dĺžka je 570 mm. Lietadlo je vyrobené z odolného EPP materiálu, ktorý bez väčších poškodení prežil aj pád z 50 metrov. Stratil som síce kabínu a spojovaciu tyčku krídiel, ale motor, servá aj ovládanie fungujú bez problémov ďalej.

Vysielač s LCD displejom nastavený na režim 2 vyzerá veľmi kvalitne a robustne. Zobrazuje nielen výkon plynu, ale aj pohyblivosť výškovky a smerovky. Nastavíte na ňom ich trimy a maximálne odchýlky. Čakal som ho síce trošku citlivejší k mojim povelom, ale vzhľadom na moje skúsenosti to vôbec nebolo zlé.


RC lietadlo Sky King F959, modrá

Lietanie s modelom je príjemné a ľahké. Ako začiatočník som využil a veľmi ocenil stabilizáciu. Po chvíľke sme si na seba zvykli a mohol som stabilizáciu vypnúť. Na zložité manévre a vývrtky som si zatiaľ netrúfol, ale plachtenie ma veľmi bavilo.

Dosah je tak akurát. Po chvíľke stúpania už lietadlo nie je veľmi vidieť a vám tak nezostane nič iné, než ubrať plyn a kúsok klesnúť. Za mňa je tento model skvelou voľbou pre začiatočníkov. Ľahko sa ovláda, cena je príjemná a navyše je veľmi odolný. Môžete naň pripojiť kameru, takže by si na svoje mali prísť aj „FPV“ začiatočníci.


RC lietadlo Sky King F959, modrá

Na základe vlastných skúseností by som odporučil kúpu základných náhradných dielov, konkrétne krídla, ich spojovaciu tyč a kabínu. Nech vás hneď na začiatku nezastaví ani prípadná zrážka.

Autor článku: Miroslav Dani

3. marca 2023

Prečo nakupovať u RCprofi