Recenzia vetroňa Kavan 304TS TwinShark

Špičková polomaketa kutnohorského vetroňa HPH 304TS TwinShark je absolútna novinka od značky KAVAN. Model nás veľmi zaujal, a tak sme ho zobrali pod lupu, otestovali a prinášame vám tak detailnú recenziu tejto polomakety KAVAN.

Česká polomaketa

Pretože ide o polomaketu, model elektrovetroňa musí zákonite vychádzať z pravého leteckého stroja. Tým je rovnomenný kutnohorský dvojmiestny vetroň HPH 304TS Twin Shark z roku 2017. Firma HPH je preslávená ako výrobca modelov lietadiel v muzeálnej kvalite a v súčasnosti vyrába a dodáva klzáky Shark do Severnej Ameriky, Kanady, Austrálie a celej Európy.

Všeobecne k lietadlu

KAVAN TwinShark 304TS je elektrovetroň, vyrobený z odolného materiálu označovaného ako EPO – expandovaný polyolefín, ktorý je veľmi odolný, pevný a má tiež schopnosť sa navracať do svojho pôvodného tvaru, pokiaľ je „narušený“. Na prove sa nachádza sklopná vrtuľa 11 x 8".

Niečo málo ku krídlam

Krídla modelu sú dvojdielne a sú vybavené uhlíkovými nosníkmi, ktorých vyčnievajúce časti slúžia ako spojky krídiel do puzdier v trupe vyrobených z duralu. Krídla samotné sú k modelu zaaretované plastovými skrutkami a majú celkové rozpätie enormných 270 centimetrov.

Na modeli sú ovládané krídelká, výškovka, smerovka a klapky. Klapky a krídelká sú ovládané nezávisle zásluhou dvoch servomotorov s krátkymi bowdenmi. Chvostové plochy a už spomínané krídelká a klapky sú vystužené uhlíkovými rúrkami na zaistenie väčšej pevnosti.

Elektronika

Vzhľadom na to, že je model dodávaný vo verzii ARF, z elektroniky tu nájdete elektromotor C3548-750, programovateľný regulátor 50A R-50SB s výkonným BEC stabilizátorom a 6 servomotorov – všetko od prémiovej značky KAVAN. Na sprevádzkovanie musíte doplniť pohonný akumulátor – štvorčlánok s kapacitou medzi 2600 a 3300 mAh so zaťažiteľnosťou aspoň 30C a príslušnú nabíjačku. Ďalej tiež bude potrebná počítačová RC súprava, ktorú spomenieme v nasledujúcej kapitole.

Akú RC súpravu?

Na ovládanie je potrebný prijímač s vysielačom podľa vlastného výberu. Vystačiť si dokážete aj so šesťkanálovou súpravou bez špeciálnych funkcií – v základnom vyhotovení sú krídelká a klapky zapojené pomocou Y-káblov vždy len do jedného kanála.

Za nás by sme však odporučili aspoň sedemkanálovú súpravu, ktorá pri tomto modeli umožní nezávislé ovládanie krídeliek a klapiek a ich mixovanie v úlohe butterfly brzdenia. Toto dokáže napríklad RC súprava Radiolink AT9S alebo AT10II. Správnou voľbou budú aj RC súpravy Futaba T6K a T10J.

V prípade sedemkanálových súprav bude potrebné dokúpiť štyri jednotlivé predlžovacie káble.

Obsah balenia

V balení nájdete hotový trup, krídla a chvostové plochy z penového EPO s nainštalovaným motorom, regulátorom a 6 servmi a návod. Ako sme spomenuli vyššie, je potrebné doplniť počítačovú RC súpravu.

Na záver

Elektrovetroň KAVAN 304TS TwinShark je ideálnym spoločníkom na termické lietanie. Pretože je tento model určený skúsenejším pilotom, za výhodu považujeme možnosť vlastného výberu RC súpravy. Samotné vyhotovenie modelu je veľmi kvalitné a vďaka použitému materiálu EPO, ktorý sa vyrába vstrekovaním do formy, je telo modelu hladké, čo robí model vizuálne atraktívnejším. Ovládateľnosť samotná je pri použití sedemkanálovej súpravy tiež veľmi príjemná – servá reagujú okamžite a precízne.

KAVAN 304TS TwinShark by sme tak určite odporučili všetkým pokročilým pilotom, ktorí uvažujú o novom prírastku do termiky!26. júla 2022

Prečo nakupovať u RCprofi