I viac ako 30 % zľava na 600 RC modelov a príslušenstvo. Vyberajte si »

RC kvadrokoptéra DJI F450

Doprava zadarmo

RC kvadrokoptéra DJI F450

45 cm, stabilizačná riadiaca jednotka Naza-M V2 s GPS + podvozok Celý popis »
Značka: DJI Kód produktu: PM-DJI0121-11
Zodpovednosť za vady: 2 roky EAN: 8595241368689
319,56 € s DPH
nie je skladom

Stavebnica mechaniky quadrokoptéry pre rekreačné aj poloprofesionálne lietanie v rozsype. Po doplnení RC súpravou (aspoň 6 kanálov), riadiacou jednotkou a 3S pohonným Li-po akumulátorom získate vynikajúcu platformu pre ďalšie pokusy s multikoptérami - od prostého poletovania pre radosť až k leteckému snímkovania alebo FPV lietanie.

Základom draka modelu sú dve stredové kompozitové dosky, ktoré nesú riadiacu elektroniku, pohonný akumulátor a prípadné "užitočné zaťaženie". Na spodnej doske sú (technikou plošných spojov) vytvorené vodivé cesty zaisťujúce rozvod napájania jednotlivých regulátorov a obmedzujúce tak množstvo káblov na palube - predstavuje to tiež významnú úsporu hmotnosti. Motory sú nesené na priehradových ramenách vylisovaných z pevného plastu plneného sklenými vláknami so zalisovanými mosadznými puzdrami pre skrutky.

Celá montáž draka je veľmi jednoduchá - zahŕňa pripájanie napájacích káblov regulátorov k spodnej doske a zoskrutkovanie stredových dosiek s ramenami a motormi pomocou dodávaných imbusových skrutiek - nezabudnite ich zabezpečiť pomocou vhodného prostriedku pre zaisťovanie skrutkových spojov - ZAP Z-42, modrý Loctite pod.

Model poháňa pohonný systém  Propulsion E300 - štvorica striedavých motorov s rotačným plášťom C2212/920, ich otáčky sú ovládané štyrmi 15 A opto regulátormi - to umožňuje pre napájanie použiť Li-po trojčlánok. Súčasťou stavebnice sú aj dva páry vrtúľ (pravotočivá/ľavotočivá) 9,4x4,3 ", ktoré použijete pri napájaní z trojčlánkov. Pre všeobecné poletovania a letecké snímkovanie je vhodné napájanie 3S.

Ako riadiacu jednotku odporúčame použiť autopilota DJI NAZA-M V2 umožňujúceho komfortné ovládanie všetkých hlavných funkcií (stúpanie a nakláňanie, bočenie, otáčky motora), diaľkové ladenie parametrov riadiacej elektroniky, rovnako ako ovládanie pomocných funkcií užitočného zaťaženia, ako je výkyvný záves kamery. NAZA-M V2 je kompatibilný s bežnými 2,4 GHz prijímačmi, FM/PPM prijímačmi, rovnako ako s prijímačmi so zbernicou S-BUS. Umožňuje model prevádzkovať v troch letových režimoch - s ručným ovládaním, s automatickou stabilizáciou letovej polohy modelu a lietanie v režime s GPS automatickou stabilizáciou letovej polohy a zemepisnej polohy/výšky modelu. V oboch automatických režimoch je k dispozícii inteligentný fail-safe funkcie pre prípad straty alebo silného rušenia riadiaceho signálu; pri pripojenom GPS autopilotovi zaistí presun modelu do výšky 20 m, návrat na miesto štartu (v okruhu 10 m) a automatické pristátie.

Pri použití inteligentnej riadiacej jednotky, ako je NAZA-M V2, sú nároky na RC súpravu pre ovládanie modelu celkom malé - pre základné lietanie postačí šesťkanálová počítačová RC súprava (najradšej 2,4 GHz), ktorá by mala mať najmenej jeden kanál ovládaný trojpolohovým prepínačom pre prepínanie letových režimov. Ak chcete naplno využiť možnosti autopilota NAZA-M V2 a modelu samotného, mali by ste mať najmenej 7- alebo 8-kanálový vysielač. Pre ovládanie modelu sa používa program pre akrobatické lietadlá (budete potrebovať iba základné funkcie, ako je nastavovanie veľkosti výchyliek), takže menšia alebo väčšia sofistikovanosť heli programu vášho vysielača nehrá rolu.


NAZA-M V2 + GPS

Nová verzia kompaktného riadiaceho systému/autopilota pre multikoptéry pre športovo-rekreačné lietanie aj poloprofesionálne použitie pre letecké fotografovanie a natáčanie videa. Vďaka malým rozmerom a nízkej hmotnosti je vhodná už pre menšie a ľahšie kvadrokoptéry veľkosti 330, ale pokročilý softvér riadiacej jednotky, integrovaná inerciálna jednotka s trojosovým gyrom, akcelerometrom a barometrickým výškomerom spoľahlivo zabezpečuje ovládanie aj väčších a ťažších strojov tried 450 a 550! Pre presné riadenie, dokonalú stabilizáciu a sprístupnenie pokročilých funkcií (systém inteligentnej orientácie IOC, pokročilý fail-safe) je riadiacu jednotka možné doplniť o modul GPS/kompasu (magnetometra).

Čo je nové vi verzii V2:

  • riadiaci systém teraz umožňuje riadiť nielen kvadrokoptéry a hexakoptéry, ale dokonca aj oktakoptéry
  • systém teraz nielen umožňuje ručné riadenie dvojosého stabilizovaného závesu kamery, ale umožňuje jeho automatickú stabilizáciu (iba pre kvadro- a hexakoptéry)
  • riadiaci algorimus bol upravený a zdokonalený tak, aby zaistil bezpečný let aj pri úplnom výpadku jedného z motorov/rotorov
  • napájanie teraz zaisťuje nová jednotka PMU (Power Management Unit) s vyšším výkonom a predovšetkým možnosťou pripojenia pripravovaného stabilizovaného závesu Zenmuse H3-2D pre kamery Go Pre a pripravovaného Bluetooth LED modulu umožňujúceho nastavovanie autopilota "na poli" pomocou smartphonu alebo tabletu
  • systém má teraz samostatný signalizačný LED modul (opatrený tiež micro-USB konektorom pre pripojenie PC) uľahčujú inštaláciu na multikoptéru
  • pre nastavovanie slúži nový prehľadný obslužný softvér (spoločný pre nový NAZA-M V2, pôvodný NAZA-M i PHANTOM)

Pozn .: Majitelia pôvodného systému NAZA-M nemusia zúfať, softvérové funkcie novej verzie V2 získajú aktualizáciou firmvéru na verziu 3.10 alebo novšiu, dokúpiť budú môcť takisto novú jednotku napájania PMU V2, takže aj pre nich sa otvorí možnosť pripojenia pripravovaných prídavných zariadení.

Mozgom systému NAZA-M V2 je riadiaca jednotka prijímajúca povely z prijímača RC súpravy a dáta o polohe multikoptéry, výške a smere letu z integrovanej jednotky inerciálnych snímačov (trojosí gyroskop a akcelerometer) a integrovaného barometrického výškomera, popr. z externého GPS modulu (predáva sa samostatne). Na základe týchto dát potom riadiaca jednotka vydáva povely pre štyri až osem regulátorov ovládajúcich motory kvadrokoptéry, hexakoptéry či oktakoptéry. NAZA-M V2 umožňuje riadiť kvadrokoptéry v usporiadaní I4, X4, hexakoptéry s motormi na šiestich ramenách v usporiadaní I6, X6, hexakoptéry s dvojicami protibežných rotorov na troch ramenách v usporiadaní IY6, Y6, oktakoptéry s motormi na ôsmich ramenách v usporiadaní I8, V8 a oktakoptéry s dvojicami protibežných rotorov na štyroch ramenách v usporiadaní X8.

NAZA-M V2 môže prijímať povely riadenia zo všetkých bežných RC súprav - 2,4 GHz, FM/PCM alebo s multiplexovaným výstupom PPM a prijímačom so zbernicou S-Bus. RC súprava musí mať najmenej štyri kanály pre ovládanie základných funkcií (stúpanie a nakláňanie, bočenie a plyn) a najmenej jeden ďalší kanál s najradšej trojpolohovým prepínačom pre prepínanie letových režimov. Na programové vybavenie vysielača je NAZA-M V2 nenáročná, používa sa program pre akrobatické lietadlá a budete potrebovať len funkcie nastavenia zmyslu a veľkosti výchyliek. Všetko ostatné "obstará" riadiaca jednotka. Optimálne je použitie počítačovej RC súpravy s aspoň ôsmimi kanálmi, pretože potom môžete použiť aj užitočné pomocné funkcie, ako je diaľkové nastavovanie zisku gyroskopického systému pre jemné dolaďovanie za letu, prepínanie režimov inteligentného ovládania smeru alebo ovládanie dvojosého závesu kamery.

Výstupný signál pre regulátory otáčok má pre zabezpečenie okamžitej reakcie opakovaciu frekvenciu ("Frame rate") 400 Hz - optimálne je použiť jednotky s regulátormi DJI, ktoré sú pre prácu s NAZA-M špeciálne prispôsobené a nevyžadujú žiadne ďalšie nastavovanie alebo programovanie, čo zvlášť začínajúcemu multikoptéristovi ušetrí veľa starostí. Ak chcete použiť iný typ regulátorov, uistite sa vopred, že dokážu takýto riadiaci signál spracovávať.

Dva výstupy s automatickou stabilizáciou pre ovládanie výkyvného závesu kamery alebo iného užitočného zaťaženia majú opakovaciu frekvenciu nastaviteľnú (50/100/200/400 Hz), takže môžete použiť ako bežné analógové serva, tak rýchle digitálne.

NAZA-M V2 môže pracovať v troch letových režimoch:

  • V režime ručného ovládania "Manual Mode" pilot ručne ovláda multikoptéru vo všetkých osiach (podobne ako klasický vrtuľník) - to je režim vhodný pre športové a akrobatické lietanie
  • V režime stabilizácie polohy "Atti. Mode" riadiaca jednotka automaticky stabilizuje polohu (náklon) multikoptéry vo všetkých osiach; povely z RC súpravy slúžia na uvedenie modelu do pohybu v príslušnej osi rýchlosťou úmernou veľkosti výchylky ovládača na vysielači, stabilitu modelu (náklon) zaisťuje autopilot sám. Stabilizovaná je len poloha (náklon) modelu, nie zemepisná pozície (tj. ak napr. bude fúkať vietor, bude visiaci model znášaný v jeho smere, ale poletí stabilne v stálej výške). Pri strate riadiaceho signálu z vysielača model prechádza do základného fail-safe režime - model stabilne visí v stálej výške. Toto je režim vhodný pre letecké snímkovanie, kedy automatická stabilizácia pilotovi "uvoľňuje ruky" pre ďalšiu činnosť nesúvisiace priamo s riadením modelu.
  • V režime GPS stabilizácie polohy "GPS Atti. Mode" riadiaca jednotka automaticky stabilizuje multikoptéru vo všetkých osiach; povely z RC súpravy slúžia na uvedenie modelu do pohybu v príslušnej osi rýchlosťou úmernou veľkosti výchylky ovládača na vysielači, stabilitu modelu zaisťuje autopilot sám. Na použitie tohto režimu je nutné nainštalovať a pripojiť modul GPS/kompasu (magnetometra) ktorý dodáva dodatočné údaje o zemepisnej polohe (dĺžke, šírke, výške) a kurzu. Vďaka tomu je automaticky stabilizovaná nielen poloha modelu, ale aj jeho geografická pozície. Pri strate riadiaceho signálu z vysielača model použije jeden z dvoch dostupných pokročilých fail-safe režimov - buď automaticky pristane po krátkej dobe vo visení na mieste, kde sa práve nachádza ("Landing"), alebo sa po krátkej dobe vo visení vráti do okruhu 10 m od miesta vzletu uloženého v pamäti riadiacej jednotky a po oneskorení 15 s vo visení automaticky pristane ("Go Home"). Let späť sa odohrá vo výške 20 m alebo vyššie - ak sa nachádza model v okamihu aktivácie fail-safe v nižšej výške, najprv vystúpi do 20 m a potom zaháji návrat domov. V režime GPS stabilizácie sú k dispozícii aj funkcia inteligentného ovládania smeru - môžete voliť režim "Course Lock", v ktorom predok modelu vždy mieri v prednastavenom smere bez ohľadu na to, kam letí model alebo režim "Home Lock", v ktorom predok modelu stále mieri v smere čiary prechádzajúcej miestom vzletu a aktuálnou pozíciou multikoptéry.

Pre nastavovanie riadiacej jednotky slúži komfortný počítačový program (pre operačné systémy Windows XP SP3, Windows 7 a 8) - osobný počítač sa pripája pomocou USB kábla. Obslužný program umožňuje vedľa voľby typu multikoptéry, nastavenie parametrov RC súpravy pre ovládanie (vrátane kalibrácie ovládačov) v rozsiahlej miere nastavovať parametre autopilota pre automatickú stabilizáciu v jednotlivých osiach, pričom zisk gyroskopického systému je možné dolaďovať aj diaľkovo za letu (vždy 1 alebo 2 osi) . V prípade potreby je možné kalibrovať čidlá inerciálnej jednotky alebo GPS modulu (ak ho používate). Ďalej možno prednastaviť núdzové režimy fail-safe, režimy inteligentného ovládania smeru, parametre pre riadenie a stabilizáciu dvojosého závesu kamery alebo parametre monitora sledujúceho napájacie napätie. Obslužný softvér rovnako ako firmware riadiacej jednotky je upgradovateľný, aktuálne verzie sú voľne k stiahnutiu na webových stránkach výrobcu DJI.

Napájanie systému zabezpečuje stabilizátor tvoriaci zvláštnu jednotku PMU opatrenú portami pre pripojenie GPS modulu a pripravovaného stabilizovaného závesu Zenmuse H3-2D pre kamery Go Pro. Pre napájanie je možné použiť LiPo akumulátor 2-6 s, tj. jednotku napájanie môžete pripojiť priamo k pohonnému akumulátora multikoptéry. Napätie napájacieho akumulátora je sledované inteligentným programom s nastaviteľnými dvoma úrovňami ochrany, takže NAZA-M V2 vás bude intenzívnym červeným blikaním LED indikátora včas varovať, že je potrebné pristáť vzhľadom na blížiace sa vyčerpanie energie pohonného akumulátora.

Signalizáciu prevádzkových stavov zabezpečuje LED modul (predáva sa samostatne), ktorý je opatrený tiež Micro-USB portom pre komunikáciu s PC pre nastavovanie riadiacej jednotky alebo aktualizáciu firmvéru. Oddelenie LED modulu od jednotky napájania (ako tomu bolo u pôvodného systému NAZA-M) umožňuje jeho jednoduchšiu inštaláciu na multikoptéru do polohy zaručujúcej nerušenú viditeľnosť za letu a ľahkú prístupnosť USB konektora pre nastavovanie riadiacej jednotky s pomocou PC.

Prídavný modul GPS senzora a kompasu (magnetometra) pre riadiacu jednotku NAZA-M V2 pre multikoptéry umožňuje prevádzku riadiacej jednotky v letovom režime GPS stabilizácie "GPS Atti. Mode" s automatickou stabilizáciou polohy (naklonenia) modelu a jeho zemepisnej polohy. GPS modul sa montuje na nemagnetický držiak čo najďalej od motorov, silových vodičov a elektroniky modelu pre obmedzenie rušivých vplyvov. Základné nastavenie a kalibrácie snímača je súčasťou nastavenia riadiacej jednotky NAZA-M V2 a vykonáva sa s pomocou obslužného PC softwaru pre túto jednotku. V poľných podmienkach sa vykonáva ešte veľmi jednoduchá a rýchla kalibrácia kompasu pred prvým vzletom.

Súprava obsahuje:
stavebnicu F450: kompozitové a plastové diely trupu lietadla, 4 striedavé motory C2212/920, 4 striedavé regulátory 15A Opto, súpravu vrtúľ 9,4x4,3 "spojovací materiál a český návod.
Súprava NAZA-M V2: riadiaca jednotka MC, prepojovacie káble pre pripojenie prijímača a český návod (originálny anglický návod je k stiahnutiu na webových stránkach výrobcu DJI).
Podvozok

Dĺžka [mm]450
Priemer nosného rotora [mm]254
Hmotnosť (prázdná) [g]282
Hmotnosť letová [g]800 - 1600
Ovládané funkcieM(4),Kl,Kp,Vr,Gyro
Stavebná náročnosťS1
Náročnosť pilotážeP1

Potrebujete poradiť?

Štěpán Šídlo
Ozvite sa mi...
Štěpán Šídlo
produktový špecialista
(Po - Pia, 8:00 - 16:00)

Prečo nakupovať u RCprofi?

Sme profesionáli a navyše pre vás máme tieto skvelé výhody.
Doprava zadarmo
nad 150 €
90 dní na vrátenie alebo výmenu
Poradenstvo od profesionálov
RC
servis
52 483 položiek
položiek v ponuke
10
rokov skúseností

V prípade nižšej hodnoty objednávky môžete využiť dopravu už od 3,50 €.

Predlžujeme možnosť výmeny alebo vrátenia nepoškodeného tovaru na 90 dní.

Neviete si s niečím rady? Navštívte našu RC poradňu alebo nás kontaktujte. Radi vám poradíme.

Pokazil sa váš model? Nielen pre našich zákazníkov zaisťujeme pozáručný servis RC modelov.

Vyberte si z jednej z najširších ponúk RC modelov, príslušenstva a náhradných dielov v SR.

Dôverujte profesionálom. Už viac ako 10 rokov sa venujeme predaju, servisu a testovaniu RC modelov.

Zákazníci sa pozreli tiež na


Prečo nakupovať u RCprofi